MUZEALNE AKTUALNOŚCI… ON-LINE! 14–20 GRUDNIA

0

KOMUNIKAT:

Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne do dnia 27 grudnia 2020.
Zapraszamy na nasze wydarzenia on-line.

Wystawa „SZOPKI W CELESTACIE”
www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek


Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, przygotowywana w Celestacie, nie będzie dostępna dla publiczności do 27.12.2020. W tym czasie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Krakowa www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie szopki nagrodzone w tegorocznym konkursie.
Mamy nadzieję, że jeszcze pod koniec tego roku muzea zostaną udostępnione zwiedzającym, a my będziemy mogli spotkać się z Państwem w Celestacie.
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie do 28 lutego 2021 r.
78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


SOLIDARNOŚĆ… I CO DALEJ? O WSPÓŁCZESNYCH (NIE)SOLIDARNOŚCIACH
Debata z cyklu „40. Solidarność!”
15 grudnia 2020 (wtorek) godz. 17:00, Muzeum Nowej Huty
Debata online: 
www.facebook.com/MuzeumNowejHuty/

Czym jest dla nas dzisiaj Solidarność? Co pozostało po ruchu społecznym, który był wyrazicielem nadziei milionów ludzi? Czy wartości samorządności, oddolnej demokracji, codziennej solidarności przetrwały?
Dyskusja z udziałem Edwarda Nowaka (Stowarzyszenie Sieć Solidarności), prof. Beaty Kowalskiej (koordynatorki projektu Solidarność – rozdział skończony?) oraz autorami i autorkami najlepszych prac w konkursie pt. Solidarność i co dalej? O współczesnych (nie)solidarnościach.
Prowadzenie: Jakub Juzwa i Natalia Styrnol (Instytut Socjologii UJ).
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty.

KRZYSZTOFORSKIE REMINISCENCJE: WIZYTY KRÓLEWSKIE W KRZYSZTOFORACH
17 grudnia (czwartek), godz. 17:00
Wykład on-line: www.facebook.com/PalacKrzysztofory

W XVII w. Pałac Krzysztofory stał się jedną z najważniejszych miejskich rezydencji, goszczącą monarchów oraz wiele ważnych osobistości. Wśród osób, które odwiedziły rezydencję, byli m.in. Jan II Kazimierz, Jan III Sobieski oraz Stanisław August Poniatowski. W trakcie spotkania dowiemy się m.in. o okolicznościach królewskich wizyt w Pałacu Krzysztofory.
Wykład wygłosi dr Piotr Hapanowicz (MK).
Wydarzenie on-line: www.facebook.com/PalacKrzysztofory.
Wykłady z cyklu Krzysztoforskie reminiscencjeprzybliżają dzieje i dziedzictwo kulturowe Pałacu Krzysztofory.

JESIEŃ ŚREDNIOWIECZA: MĘŻCZYZNA W ŚREDNIOWIECZNYM KRAKOWIE
18 grudnia (piątek), godz. 18:00
Spotkanie on-line: www.facebook.com/RynekPodziemny
 

Oprowadzania tematyczne Jesień średniowieczabędą skupiać się na jednym, wybranym aspekcie wystawy. Pozwoli to bliżej przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom i obiektom, które często umykają w czasie tradycyjnego zwiedzania. Zabytki staną się jednocześnie punktem wyjścia do opowieści na temat dawnego Krakowa i życia codziennego jego mieszkańców. Tym razem opowiemy o mężczyznach w średniowiecznym Krakowie.
Prowadzenie: Anna Warzecha.
Wydarzenie on-line: www.facebook.com/RynekPodziemny.

SPACEREM PO KRAKOWIE – WOKÓŁ SZOPKI
Do 2.02.2021
Wirtualny spacer „Wokół szopki”: http://www.wokolszopki.pl

W tym roku kolejny już raz krakowskie szopki tchną ducha świąt Bożego Narodzenia w miejskie place i uliczki. W obrębie Starego Miasta wyeksponowanych zostanie blisko 40 szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty on-line dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”.
Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, który można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl, a w wersji papierowej będzie dostępny w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa (kiedy muzea zostaną otwarte).
Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa – oddział Celestat.

UWAGA, KONKURS!
KOCHASZ KRAKÓW JAK WYSPIAŃSKI? ŚWIĘTUJ Z NAMI JEGO URODZINY!

Weź udział w internetowej zabawie Muzeum Krakowa i odczytaj lub wyrecytuj wiersz Wyspiańskiego O, kocham Kraków. Miejsce i forma akcji są dowolne.
Nagranie swojej interpretacji wiersza umieść 15 stycznia 2021, w dniu urodzin artysty, na swoim profilu w mediach społecznościowych. Do nagrania koniecznie dodaj #urodziny Wyspiańskiego. Możesz też przesłać swoje nagranie do Muzeum Krakowa na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl.
Za najciekawsze wykonania przewidujemy atrakcyjne nagrody. Szczegóły akcji na stronie www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka.

KRĘCI NAS EUROPA!

Sprawdź, jak zmieniał się Kraków dzięki środkom unijnym. Wejdź na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/muzeumkrakowa. W kolejnych dniach będziemy tam publikować informacje o projektach, które zmieniły nasze miasto, a mogły być zrealizowane właśnie dzięki dotacjom z UE.
Zachęcamy również do dzielenia się własnymi wspomnieniami i propozycjami związanymi z efektem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zostawiajcie je w komentarzach na naszym profilu!

ZAPRASZAMY!









PLACES WORTH YOUR TIME