MUZEALNE AKTUALNOŚCI… ON-LINE! 9 – 15 LISTOPADA

0

KOMUNIKAT:

Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 – 29 listopada 2020.
Zapraszamy na nasze wydarzenia on-line!

ETOS SOLIDARNOŚCI: POLSKI CZY UNIWERSALNY?
10 listopada 2020 (wtorek), godz. 17:00
FACEBOOK: https://www.facebook.com/muzeumkrakowa oraz 
https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty 

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilach Facebook Muzeum Nowej Huty Muzeum Krakowa. Chcecie zadać pytania uczestnikom debaty? Prosimy o przesyłanie ich w komentarzach pod tym postem do godziny 16:30 we wtorek 10 listopada.
Etos Solidarności, na który składała się walka bez przemocy, obrona uniwersalnych praw człowieka, oddolna współpraca i wzajemna, codzienna odpowiedzialność za siebie i kraj przyniósł zwycięstwo oraz okazał się solidnymi gwarantem zmiany. Solidarność, którą zachwyciliśmy świat stała się modelem dla pokojowych transformacji w innych częściach świata, a 21 postulatów gdańskich znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO Pamięć Świata wśród najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości.
O etosie Solidarności będą rozmawiać: dr Krystyna Ryczaj-Marchewczyk (Stowarzyszenie Sieć Solidarności), dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ (Instytut Filozofii UJ), dr hab. Marcin Lubaś, prof. UJ (Instytut Socjologii UJ), Kseniya Charnous i Krystian Shinkevich (białoruscy aktywiści).
Prowadzenie: dr. hab. Beata Kowalska, prof. UJ (Instytut Socjologii UJ).
Wprowadzenie: O etosie Solidarności w tekstach zagranicznych i polskich uczonych, Radosław Nawojski (Instytut Socjologii UJ).
Cykl „40. Solidarność” – z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności Muzeum Krakowa oraz Stowarzyszenie Sieć Solidarności zapraszają na cykl debat dotyczących genezy powstania Solidarności i rozwoju jej struktur, a także ideałów związanych w budowaniem Solidarności jako ruchu społecznego. Celem spotkań jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń i procesów historycznych, ale także zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, które warto pielęgnować oraz próba odpowiedzi na pytanie: co znaczy być obywatelem.
Debaty są organizowane we współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutem Socjologii UJ oraz Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego.

SALON POD FAETONEM: TWIERDZA KRAKÓW. PIĘKNO NIEOCZYWISTE
15 listopada (niedziela) godz. 16:00
FACEBOOK: https://www.facebook.com/PalacKrzysztofory

Zapraszamy na wykład Piotra Opalińskiego!
Fortyfikacje były obecne w Krakowie od czasów najdawniejszych. Przez wieki trwały w symbiozie z miastem, kształtując jego przestrzeń w ramach kolejnych założeń obronnych. Większość zbudowanych w drugiej połowie XIX w. warowni nadal wywiera wyraźny wpływ na otoczenie inspirując dzisiejszych projektantów. Wykład zaprezentuje specyficzną estetykę zabytkowych umocnień. Piękno w części utracone, otoczone tajemnicą, zapomniane, a nawet w pewnym okresie negowane. Zapoznamy się geometrią wybranych założeń obronnych oraz z ich oryginalną architekturą. Piękno postaramy się dostrzec na każdym poziomie fraktalnie zaprojektowanej twierdzy. W jakości i estetyce detalu, w formie narysu, jak również w mistrzowskim sposobie ukrycia pośród zieleni monumentalnych kubatur fortecznych.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na naszym profilu Pałacu Krzysztofory.

78. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH!

Tegoroczny konkurs odbędzie się w dniu 3 grudnia 2020 r. W związku z obecną sytuacją epidemiczną, w trosce o bezpieczeństwo zarówno szopkarzy, jak i pracowników Muzeum Krakowa, chętni do udziału w Konkursie powinni wykonane przez siebie szopki zgłosić przedstawicielom Organizatora na adres celestat@muzeumkrakowa.pl  lub pod numer tel. 12 431 75 90, 796 322 483 do dnia 30 listopada 2020 r.
Gotowe szopki należy dostarczyć w dniach 16-30 listopada 2020 w umówionych wcześniej terminach do oddziału Organizatora Celestat (Kraków, ul. Lubicz 16). Szopki wykonane przez dzieci powinny być zgłoszone przez rodzica lub opiekuna i dostarczone przez osobę dorosłą wraz z podpisanym rewersem. Aby ułatwić rejestrację i ograniczyć kontakt, prosimy o wcześniejsze pobranie ze strony internetowej Organizatora:
http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/konkurs-szopek-krakowskich-informacje-organizacyjne wszystkich niezbędnych oświadczeń i przyniesienie ich ze sobą już wypełnionych i podpisanych.
Przedstawiciele Organizatora odbiorą szopki i wydadzą Uczestnikom Konkursu numerki, którymi zostaną oznaczone poszczególne prace i które winny zostać wpisane do dokumentu rewersu.
W celu zachowania zasad bezpieczeństwa prosimy o zaopatrzenie się w przyłbice lub maseczki oraz rękawiczki.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Krakowa.
Obrady Sądu Konkursowego rozpoczną się w dniu konkursu 3 grudnia 2020 r. o godz. 14.00. Jury oceni wszystkie szopki i przyzna zwycięzcom nagrody.
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 6 grudnia 2020 o godzinie 14.00. O formie ogłoszenia wyników i możliwości odbioru nagród Zwycięzcy i Uczestnicy Konkursu będą informowani w terminie późniejszym.
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie od 7 grudnia 2020 do 28 lutego 2021 r.

Serdecznie zapraszamy! 









PLACES WORTH YOUR TIME