Nieoczywisty koncert operowy, czyli spotkanie Musica-ars amanda.

0

Nieoczywisty koncert operowy, czyli spotkanie Musica-ars amanda

 

W czwartek 11 marca 2021 roku o godz. 18.00 w ramach serii koncertów symfonicznych dedykowanych przede wszystkim  młodzieży licealnej, ale jak podtytuł serii głosi – nie tylko, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Szymona Morusa wykona utwory włoskich twórców opery buffa – Niccola Jommelego, Giovanniego Paisiello i Domenica Cimarosy.

Komediowy potencjał opery w pełni rozkwitł najpierw w commedii dell’arte, a następnie w operze komicznej zwanej buffa, która swoją nazwę wzięła od włoskiego buffone – błazen. Pierwsza z nich, będąca wynikiem twórczości wędrownych trup teatralnych, przedstawiała spektakle opierające się w znacznej mierze na aktorskiej improwizacji. Artyści wplatali w scenariusz elementy pantomimy, błazeńskie popisy, zabawne gagi czy sztuczki cyrkowe. Z takich właśnie przedstawień rozwinęła się we Włoszech w XVIII wieku wspomniana opera buffa, którą chętnie tworzyli bohaterowie niniejszego koncertu – czytamy w słowie wstępnym do programu autorstwa Agnieszki Lakner. Dość wspomnieć, że jeden z reprezentowanych podczas wieczoru kompozytorów, Domenico Cimarosa, jest autorem ponad sześćdziesięciu oper, a jego twórczość u schyłku osiemnastego wieku wygrywała w rankingu popularności z samym Wolfgangiem Amadeusem Mozartem. 
W programie koncertu Musica-ars amanda znalazła się zatem Uwertura do opery Il matrimonio segreto Cimarosy, przedstawienia, które zachwyciło austriackiego cesarza Leopolda II tak dalece, że po premierowym pokazie jeszcze tego samego wieczoru zażyczył sobie obejrzeć operę po raz drugi. Dalej zabrzmi Sinfonia Es-dur op. 3 nr XIV Niccola Jommellego, Uwertura do opery Cyrulik sewilski  Giovanniego Paisiello oraz Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową op. 16 Antoine’a de Lhoyera, wczesnoromantycznego kompozytora francuskiego i wirtuoza gitary. W partii solowej wystąpi Miłosz Mączyński, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie gitary w dra hab. Michała Nagya , laureat nagród w międzynarodowych konkursach jako solista i kameralista,  współtwórca i członek Cracow Guitar Quartet. 

Opera Ba³tycka. W³oskie Noce. Geniusze skrzypiec. Nz. Szymon Morus.
24.06.2017
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

PLACES WORTH YOUR TIME