Noc Muzeów w MOCAK-u

0

Szanowni Państwo,

w piątek 17 maja wraz z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa zapraszamy na Noc Muzeów do MOCAK-u! Zwiedzający będą mogli zobaczyć wszystkie wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych specjalnie z tej okazji. Tego dnia Muzeum będzie otwarte wyłącznie od godziny 18 do 1 w nocy. Ostatnie wejście na ekspozycję o godzinie 0.30.

Poniżej załączam pełny program Nocy Muzeów w MOCAK-u, ale wcześniej o tym, co jeszcze w tym tygodniu w Muzeum:

W dniach 10–12 maja (piątek – niedziela) zachęcamy do odwiedzania MOCAK-u w związku z VI edycją Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Przez cały weekend w recepcji MOCAK-u dostępne będą wybrane zeszyty edukacyjne z cyklu Twórcza Kolekcja, z którymi będzie można zwiedzać wystawy Kolekcji MOCAK-u, rozwiązując zadania.

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2019 >>

W sobotę 11 maja zapraszamy na spotkanie z Kholoud Charaf, poetką z Syrii, którą Kraków gości w ramach stypendium ICORN.

Mówi się, że opanowanie tysiąca słów w danym języku pozwala na swobodne porozumiewanie się. Podczas warsztatów chcemy wspólnie wybierać ważne, ciekawe i piękne wyrazy, które złożą się na ilustrowany Słownik polsko-arabski.

Zapraszamy osoby w każdym wieku. Rozmowa będzie się toczyć w języku angielskim, w razie potrzeby Muzeum zapewnia tłumaczenie na polski. Wstęp 1 zł.

Więcej informacji >>

• W niedzielę 12 maja o godzinie 12 MOCAK i Wydawnictwo Kinderkulka zapraszają dzieci od 8. do 12. roku życia na warsztaty inspirowane książką Dokąd idziemy, kiedy znikamy? autorstwa Isabel Minhos Martins z ilustracjami Madaleny Matoso.

Wstęp 10 złotych*. Liczba miejsc ograniczona. Materiały zapewnia Muzeum. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie: (12) 263 40 35.
* dla posiadaczy Karty Krakowskiej wstęp za 1 zł

Więcej informacji >>

Tegoroczna krakowska Noc Muzeów odbywa się pod hasłem NATURA-lnie. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do odwiedzenia MOCAK-u, gdzie prezentujemy obecnie ekspozycję Natura w sztuce. Wszystkie aktualne wystawy >> Zapraszamy także do Biblioteki MOCAK-u oraz Archiwum.

Wstęp 1 zł. Zwiedzający wraz z biletem otrzymają pamiątkową monetę XVI Noc Muzeów w Krakowie.

W MOCAK Bookstore 20% zniżki na książki w zielonych okładkach, a do każdego zakupu powyżej 150 zł ekologiczna torba gratis!

PROGRAM

godz. 18
Inauguracja Nocy Muzeów 2019 w Krakowie
Podcienia MOCAK-u

godz. 18–24
Strefa chill-out
Podcienia MOCAK-u
Wśród atrakcji w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni – inspirowanej wystawą Natura w sztuce oraz hasłem krakowskiej Nocy Muzeów 2019 NATURA-lnie – między innymi Good Lood! Z okazji Nocy Muzeów w MOCAK-u słynne krakowskie lody pojawią się na Zabłociu, przy ulicy Lipowej 4.

godz. 18.30–22
Zielono mi
Podcienia MOCAK-u
Zapraszamy do strefy chill-out na otwarte warsztaty z Żywą Pracownią.

Przestrzeń w podcieniach MOCAK-u będzie zarówno zieloną strefą odpoczynku, jak i miejscem tworzenia instalacji przestrzennej. Poznając podstawowe techniki tkackie, uczestnicy wydarzenia będą mogli wykonać fragmenty naturalnej tkaniny zdobiącej naszą wspólną przestrzeń. Do pracy wykorzystane zostaną trawy, trzciny, zioła i wiklina pochodzące z nadwiślańskich łąk. Uczestnicy wykonają także naturalne zdobienia, które będą mogli zabrać ze sobą do domu. Materiały zapewnia organizator.

godz. 19–20.30
Performans muzyczny zespołu Rdzeń
z artystą Piotrem Lutyńskim na czele

godz. 19–23
Sztuka na wyciągnięcie ręki
Biblioteka MOCAK-u
Na otwartych warsztatach będziemy między innymi poznawać materiały, które w swoich pracach wykorzystują współcześni artyści.

Choć do udziału szczególnie zapraszamy dzieci, akcja jest skierowana do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Może ona też stanowić ciekawe dopełnienie wizyty w MOCAK-u dla osób z dysfunkcją wzroku. W takim przypadku prosimy o poinformowanie o wizycie e-mailowo (edukacja@mocak.pl) lub telefonicznie (12 263 40 35).

W akcji można wziąć udział w dowolnym momencie w godzinach 19–23, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc uczestnictwo może się wiązać z koniecznością czekania w kolejce.

godz. 20
Natura w sztuce. Oprowadzanie z przewodnikiem
Budynek A, poziom 0
Na wystawie Natura w sztuce pokazujemy prace ponad 70 artystów z wielu krajów, wykonane w takich technikach, jak malarstwo, fotografia, wideo, obiekt i instalacja. Ekspozycja została podzielona na pięć części: Piękno, Ekologia, Konfrontacja, Materia i Symbol.

Uczestnicy są proszeni o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u pięć minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania. Oprowadzanie potrwa około 60 minut.

godz. 21
Projekcja filmu Czy czeka nas koniec?
reż. Fisher Stevens, 96 min
Sala audiowizualna
Dokument National Geographic Czy czeka nas koniec? (2016), w którego powstanie zaangażowali się między innymi Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese, wpisuje się w debatę na temat zmian klimatycznych na świecie. Na projekcję wstęp wolny.

Zwiedzanie Muzeum w języku ukraińskim
Oprowadzanie w języku ukraińskim prezentuje MOCAK w pigułce. To okazja do poznania historii i budynku Muzeum, prac z Kolekcji MOCAK-u oraz wystaw czasowych.
Uczestnicy są proszeni o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u pięć minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania. Zwiedzanie potrwa około 90 minut.
Przewodniczką będzie Olena Devero – z pochodzenia Ukrainka, absolwentka architektury na Politechnice Krakowskiej i miłośniczka sztuki współczesnej, która od 2019 roku współpracuje z Działem Wiedzy o Sztuce w MOCAK-u.

godz. 21.30
Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u). Oprowadzanie z przewodnikiem
Profesor Mieczysław Porębski – wybitny polski humanista, historyk, teoretyk i krytyk sztuki – przekazał Muzeum księgozbiór liczący ponad pięć tysięcy woluminów, odzwierciedlający jego pasje naukowe i artystyczne. W przestrzeni zaaranżowanej na wzór gabinetu z krakowskiego mieszkania uczonego znalazły się prace zaprzyjaźnionych z nim artystów – klasyków polskiej sztuki powojennej, między innymi Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego i Tadeusza Brzozowskiego.

Oprowadzanie potrwa około 30 minut i będzie doskonałym wstępem do zwiedzania Kolekcji MOCAK-u o godzinie 22. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefoniczną: 12 263 40 35.

godz. 22
Postać i design (Kolekcja MOCAK-u). Oprowadzanie z przewodnikiem
Budynek A, poziom -1
Kolekcja jest tworzona od samego początku istnienia Muzeum. Obecnie w zbiorach znajduje się prawie pięć tysięcy prac artystów polskich i zagranicznych.

Oprowadzanie potrwa około 45 minut. Uczestnicy są proszeni o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u pięć minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania.

PLACES WORTH YOUR TIME