Nowa wystawa! Kraków 1900 od 22 czerwca w Kamienicy Szołayskich

0

Nowa wystawa!

Kraków 1900

od 22 czerwca w Kamienicy Szołayskich

Władysław Podkowiński, Tancerka (Baletnica), olej na płótnie, 1894 r.

Wystawa „Kraków 1900” jest opowieścią o pewnym mieście oraz o jego mieszkańcach – o tym, jak wyglądały ich domy, jakie mieli aspiracje i rozrywki, dokąd lubili wyjeżdżać i jak wychowywali swoje dzieci. A także o tym, jak pośród mieszczańskiego ładu wytrysnął wulkan zbuntowanej młodopolskiej sztuki. Wszystko zostało zobrazowane za pomocą oryginalnych dzieł: od tych najbardziej znanych, takich jak obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa, przez nieco zapomniane prace Stanisława Kuczborskiego czy Franciszka Żmurki, po przeżywającą w okresie około 1900 roku swój złoty czas sztukę użytkową. Prezentowane są także przedmioty z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie niosące duży ładunek emocjonalny, wśród nich koszulka jednego z dzieci Stanisława Wyspiańskiego czy suknia Heleny Modrzejewskiej.

Dzięki tej wystawie, o olbrzymim potencjale edukacyjnym, uzyskujemy niezwykły kontekst dla twórczości Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera czy Wyczółkowskiego. Muzeum Narodowe w Krakowie podjęło się bowiem odtworzenia panoramy miasta u progu ubiegłego stulecia poprzez dzieła sztuki. Można określić tę ekspozycję jako do pewnego stopnia socjologiczną, ale wydaje mi się, że najważniejszym jej atutem jest sugestywne ukazanie oblicza Krakowa w czasach, które niezmiennie nas frapują – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.

Niezwykły koncert na 180. urodziny Jana Matejki

24 czerwca przypada 180. rocznica urodzin Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, kolekcjonera, pioniera badań nad polskim dziedzictwem kulturowym. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza z tej okazji na niezwykły koncert „W hołdzie Janowi Matejce”. W czwartek 21 czerwca o godz. 19.30 w Bazylice Mariackiej pod batutą Bogusława Grzybka wystąpią dwie orkiestry i dwa chóry. Wykonają utwory Stanisława Moniuszki i Władysława Żeleńskiego, usłyszymy także „Gaude Mater Polonia” i „Bogurodzicę”. Fragmenty wspomnień Jana Matejki o pracy nad projektem polichromii Bazyliki Mariackiej przeczyta aktor Teatru Starego Julian Chrząstowski. Wstęp wolny! Szczegóły na stronie internetowej MNK: www.mnk.pl/aktualnosci/w-holdzie-janowi-matejce

Ławki flizowane, czyli dizajn po krakosku

W sobotę 23 czerwca zapraszamy do udziału warsztatach układania mozaiki z płytek ceramicznych, podczas których stworzymy ławki dla Muzeum Narodowego w Krakowie, inspirowane pracami Antonia Gaudiego w parku Güell w Barcelonie. Darmowe warsztaty towarzyszą wystawie MNK „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”, a ich współorganizatorem jest firma MAX-FLIZ. Ławki będą dekorowane przez amatorów – widzów i gości MNK – oraz profesjonalistów – architektów, projektantów wnętrz, studentów krakowskich uczelni. Do zespołu gości będzie mógł dołączyć każdy, nie biorąc udziału w konkursie. Każda z drużyn będzie dysponować jedną ławką, którą należy udekorować mozaiką z łamanych płytek ceramicznych. Zespoły profesjonalne staną do konkursu,  którego zadaniem jest stworzenie projektu i wykonanie go, przy wykorzystaniu dostępnego materiału. Zespół amatorów będzie realizował przygotowany wcześniej projekt, który nie będzie brał udziału w konkursie.

Warsztaty potrwają od godz. 13.30 do 18.00. Po ich zakończeniu ławki zostaną sfotografowane, a zdjęcia umieszczone na fejsbukowym fanpage’u firmy MAX-FLIZ, gdzie przez tydzień zostaną poddane ocenie internautów. Ławka, która zdobędzie największą liczbę lajków zostanie uznana za zwycięską, a jej twórcy otrzymają nagrody, z których najcenniejsze to 5 foteli Diego w pokryciu wybranym przez przyszłych właścicieli. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają bezpłatne bilety wstępu na wystawę „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku” prezentowaną w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 19 sierpnia bieżącego roku. Członkowie zwycięskiej grupy otrzymają katalog tej wystawy.

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie









PLACES WORTH YOUR TIME