Nowy cykl wirtualnych wydarzeń w MCK

0

Nowy cykl wirtualnych wydarzeń w MCK


19 maja Międzynarodowe Centrum Kultury otwarło drzwi do swojej galerii, gdzie pokazywana jest wystawa Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza, a od 22 maja zaprasza na cykl wirtualnych wydarzeń pod nazwą Złap dystans.
Co dwa tygodnie, na profilu MCK na Facebooku, odbywać się będą spotkania z autorkami
i autorami współpracującymi z instytucją przy tworzeniu wydawnictw, wystaw czy projektów oraz osobami, które od lat uczą uważnego spojrzenia na historię, dziedzictwo, kulturę i sztukę. 

W ostatnich tygodniach zostaliśmy zmuszeni do porzucenia swoich zwyczajów, nawyków
i rytuałów oraz dystansowania się. Nie musi to jednak oznaczać w naszym rozumieniu wyłącznie izolacji i samotnie przeżywanego znudzenia. Patrzenie z dystansu było od zawsze ważne w działaniach MCK, gdyż pozwalało na mówienie o kulturze i historii oraz poruszanie wielu, często niełatwych tematów. Cykl Złap dystans jest zaproszeniem do spotkania i rozmów w świecie wirtualnym, okazją do dzielenia się opowieściami o Krakowie, Europie Środkowej, architekturze i sztuce, do wspólnego odnajdywania się w nowej rzeczywistości.

Pierwsze spotkanie online odbędzie się 22 maja o godz. 19.00 i będzie inspirowane ostatnim numerem kwartalnika „Herito”, poświęconemu socrealizmowi. Czy dojrzeliśmy do zdystansowanego spojrzenia na dziedzictwo socrealizmu?  Które socrealistyczne realizacje przetrwały próbę czasu? Socrealizm magiczny, to żart czy hipoteza? Na pytania te postarają się odpowiedzieć w rozmowie na żywo Anna Syska, badaczka i popularyzatorka architektury XX wieku, Łukasz Galusek, architekt i wydawca, od 2018 roku zastępca dyrektora
ds. programowych w MCK oraz historyk architektury – dr Michał Wiśniewski.

Podczas kolejnych wydarzeń w ramach cyklu odbędzie się spotkanie m.in. z Krzysztofem Czyżewskim na temat wydanego niedawno tomu jego esejów „W stronę Xenopolis”  (Wydawnictwo MCK 2019) czy z Krzysztofem Radoszkiem, autorem koncepcji
i kuratorem wystawy Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza.  

Jak złapać dystans do Krakowa, gdy ma się siedzibę w jego ścisłym centrum? Z okien kamienicy Pod Kruki przy Rynku Głównym 25 przez ostatnie lata można było przyglądać się tłumom turystów, podziwiających uroki pierwszego miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś centrum Krakowa opustoszało, stąd inicjatywa Prezydenta Jacka Majchrowskiego pt. Bądź turystą w swoim mieście. Jej celem jest przywrócenie życia do historycznego centrum, ale i poznanie tego fragmentu miasta, który wydawał się przez lata jedynie turystyczną atrakcją. 

Idąc za tą myślą, MCK pragnie zaprosić do słuchania opowieści z krakowskiego Rynku,
a stworzony przez cykl podcastów pozwoli przybliżyć historię kamienic znajdujących
w centrum Krakowa, życia dawnych jego mieszkańców, prześledzić zmiany zapisane
w bezcennym dziedzictwie materialnym oraz pokazać Kraków jako ważne miasto w Europie Środka. Czego jeszcze dowiemy się o nim, gdy spojrzymy na jego historię z dystansu?
Więcej informacji już wkrótce.









PLACES WORTH YOUR TIME