Nowy sezon wystawienniczy w MOCAK-u!

0

Już niebawem rozpoczynamy nowy sezon wystawienniczy w MOCAK-u!

W czwartek 29 października 2020 roku otwieramy pięć ekspozycji. Tego dnia zapraszamy do Muzeum w godzinach 11–21. Dla zwiedzających dostępne będą wszystkie wystawy, dodatkowo zapraszamy na wydarzenia online konkursy towarzyszące otwarciu.

Przygotowaliśmy dla Państwa także godziny prasowe, podczas których do dyspozycji będą kuratorzy oraz artyści. Zapraszamy od 11 do 13. Zachęcam również do bezpośredniego kontaktu ze mną w sprawie umawiania wywiadów indywidualnych.

Nowe wystawy w Muzeum

  • Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969 – prezentuje twórców związanych z Krakowem urodzonych w latach 50. i 60. To trzecia ekspozycja z cyklu zainaugurowanego przez MOCAK w październiku 2015 roku. Celem tej serii jest przegląd sztuki w mieście, które przez wieki było jej stolicą.
  • Marian Eile Artysta i redaktor – wpisuje się w cykl prezentujący krakowskich twórców, którzy równocześnie realizowali się w mediach opartych na słowie i obrazie.
  • Marcin Berdyszak Koła obłędu – wpisuje się w cykl indywidualnych prezentacji artystów z Kolekcji MOCAK-u.
  • Paweł Althamer, Artur Żmijewski Pieśń ostateczna – prezentuje wybór 20 kolaży powstałych w latach 2017–2019. Artyści inspirowali się między innymi Czesławem i Oskarem Miłoszami, Paulem Celanem, Stanisławem Grochowiakiem, Rafałem Wojaczkiem.
  • Antropocen – wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie  prezentuje prace studentów, które są inspirowane terminem „antropocen” – głównym tematem tegorocznego Open Eyes Economy Summit.

Czynne są również wystawy Kolekcji:

Dostępne będą także nowe publikacje: Marian Eile. Artysta i redaktorPaweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna, a także kolejny numer „MOCAK Forum” poświęcony edukacji muzealnej.

Więcej informacji na temat nowych wystaw TUTAJ.

 

Wydarzenia online

godz. 17.30
Paweł Althamer i Artur Żmijewski oprowadzają online po wystawie Pieśń ostateczna

Wydarzenie wyłącznie w formie transmisji online na Facebooku MOCAK-u (@mocakkrakow).

godz. 18.30
Krakowscy artyści w rozmowie z Łukaszem Orbitowskim
Wydarzenie wyłącznie w formie transmisji online na platformie Play Kraków. Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na polski język migowy (PJM).
W spotkaniu towarzyszącym wystawie Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969 wezmą udział: Bogusław Bachorczyk, Andrzej BednarczykTamara BerdowskaHalina CaderAdam RzepeckiZbigniew Sałaj i Wojciech Wilczyk.

Rozmowę poprowadzi Łukasz Orbitowski.

Konkursy

  1. Prace na wystawie Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969 przedstawiają wiele miejsc związanych z tym miastem. Wszyscy, którzy rozpoznają i zapamiętają przynajmniej jedno z nich i przekażą tę informację księgarzom w MOCAK Bookstore, otrzymają zniżkę 40% na publikacje Muzeum (oferta dotyczy cen okładkowych książek wydanych przed 2020 rokiem). Konkurs trwa do 31 grudnia 2020 roku.
  2. Zachęcamy do udziału w instagramowym konkursie inspirowanym fotografiami z wystawy Mariana Eilego. Zapoznajcie się z pracami na ekspozycji, a następnie odtwórzcie postaci i sceny ukazane przez artystę. Swoje prace oznaczcie #EilexMOCAK. Autorzy trzech najlepszych prac dostaną pakiet niespodzianek. Konkurs trwa od 29 października do 30 listopada 2020 roku.
  3. Od 29 do 31 października każdy zwiedzający może otrzymać od nas książkę! Jak ją zdobyć? Wystarczy podejść do recepcji, podać hasło „NOWY SEZON W MOCAK-u” i odpowiedzieć na zadane pytanie. Poprawne odpowiedzi nagrodzimy publikacjami Muzeum.

Monidło z pracą Mariana Eilego w podcieniach Muzeum

W podcieniach MOCAK-u udostępnimy monidło towarzyszące wystawie Mariana Eilego Artysta i redaktor. Zachęcamy do robienia zdjęć i oznaczania ich w mediach społecznościowych #MOCAK.

PLACES WORTH YOUR TIME