Od słowa po muzykę, czyli paleta wrażeń w Filharmonii Krakowskiej

0

Najbliższy koncert – w piątek 25 stycznia 2019 roku o godz. 19.30, to nie  tylko spotkanie z muzyką symfoniczną, ale także kameralistyką – przez wzgląd na zaproszony do wykonawstwa utworu Schönberga Kwartet Śląski, kulturą słowa – za sprawą gościa specjalnego piątkowego koncertu, Anny Polony, która części muzycznej doda waloru czytanej poezji, a także literaturą. Piątkowy koncert  poprzedzi bowiem spotkanie z Marią Wilczek-Krupą, autorką wydanej przed miesiącem pierwszej pełnej biografii Henryka Mikołaja Góreckiego.

Spotkanie z autorką książki Górecki. Geniusz i upór, jakie odbędzie się w Sali Złotej o godz. 18, poprowadzi muzykolog, publicysta i krytyk muzyczny, Mateusz Borkowski. Wydana nakładem Wydawnictwa ZNAK biografia jest drugą po znakomicie przyjętej książce Kilar. Geniusz o dwóch twarzach autorstwa dr Marii Wilczek-Krupy, teoretyka muzyki i wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej, dziennikarki prasowej i radiowej, związanej dotychczas m.in. z Dziennikiem Polskim, Kinem, RMF Classic czy Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie.

Część muzyczną piątkowego koncertu poprzedzi recytacja poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jaką dla zgromadzonej publiczności wygłosi niezrównana aktorka, pierwsza dama Starego Teatru – Anna Polony, która dokładnie 21 stycznia obchodzi swoje 80. urodziny. W dalszej części wieczoru wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe’a, która wykona Maurice’a Ravela suitę Le tombeau de Couperin oraz La Valle, poemat przywołujący wciąż obecną w karnawale atmosferę starego Wiednia. Podczas koncertu wybrzmi ponadto uwertura koncertowa Na południu Edwarda Elgara, będąca muzyczna reminiscencją z pobytu kompozytora w jednym z miasteczek włoskiej riwiery, Alassio. Dominantą koncertowego programu jest jednak  wykonanie Koncertu na kwartet smyczkowy i orkiestrę Arnolda Schönberga, inspiracją do powstania którego było jedno z concerti grossi autorstwa Georga Friedricha Haendla. Kompozycja Schönberga, jaka zabrzmiała po raz pierwszy przed 85 laty  w Pradze, wykonana zostanie na estradzie Filharmonii Krakowskiej przy udziale Kwartetu Śląskiego, jednego z czołowych polskich zespołów kameralnych, trzykrotnego laureata nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”, zapraszanego do udziału w koncertach i festiwalach na całym niemal świecie.

Część muzyczna piątkowego koncertu symfonicznego powtórzona zostanie w Filharmonii Krakowskiej w sobotę  26 stycznia 2019 roku o godz. 18.00.

Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

Tekst i foto: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME