Olivier Messiaen i jego Kwartet na koniec Czasu

0

W środę 14 listopada 2018 roku o godz. 19.00 w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się pierwszy w tym sezonie artystycznym Koncert Uniwersytecki. Przed publicznością wystąpi kwartet, który tworzą wirtuozi swoich instrumentów: legenda polskiej wiolinistyki – Kaja Danczowska, absolwentka mistrzowskiej klasy Krystiana Zimermana w Bazylei – Justyna Danczowska, wiolonczelista Bartosz Koziak oraz klarnecista – Piotr Lato. W części słownej koncertu prof. Jerzy Stankiewicz wygłosi wykład zatytułowany „Olivier Messiaen w kręgu jeńców wojennych z Krakowa w Stalagu VIII A w Görlitz„.

Koncert w całości poświęcony twórczości Oliviera Messiaena otwiera Kwartet na koniec Czasu, napisany w trakcie jego pobytu w hitlerowskim obozie jenieckim w Görlitz,  dzisiejszym Zgorzelcu i tam wykonany po raz pierwszy   15 stycznia 1941 roku podczas „Wieczoru polsko-francuskiego poezji i muzyki”. Jak mówi prof. Stankiewicz, to właśnie ten obozowy koncert  „otworzył drogę do słynnej premiery kwartetu, zorganizowanej niedługo potem przez Niemców. (…) W ten sposób jeńcy wojenni z Krakowa stali się ojcami chrzestnymi arcydzieła Oliviera Messiaena, najczęściej wykonywanego z całej jego spuścizny na koncertach na wszystkich kontynentach, które dzisiaj dzięki ekspresji, wyrazowi i filozofii tej muzyki niesie szeroko uniwersalny i humanistyczny message – potrzeby pokoju, wiary i nadziei.”

Program Koncertu Uniwersyteckiego uzupełnia polskie prawykonanie Melodii w stylu Mozarta (Chant dans le style de Mozart) na klarnet solo, utworu zapomnianego i nie wydanego dotąd we Francji, zaś w Polsce zaprezentowanego jedynie w wersji na klarnet i fortepian podczas 22. Międzynarodowych Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich w 2010 roku.

Bilety: 30 i 20 zł
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

Tekst i foto: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME