Oni poprowadzą Fundację Ronalda McDonalda. Rada nowej kadencji wybrała nowy Zarząd.

0

Oni poprowadzą Fundację Ronalda McDonalda. Rada nowej kadencji wybrała nowy Zarząd

 

Autorytety w swoich dziedzinach  –  lekarze, ludzie biznesu, artyści, społecznicy weszli w skład nowo powołanej Rady Fundacji Ronalda McDonalda. Ich doświadczenie, wiedza i zaangażowanie będą wspierać rozwój Fundacji!

Fundacja działa od 18 lat. Rozwojowi programów towarzyszy rosnące wsparcie społeczne potwierdzone składem nowej Rady. Zgodnie z treścią nowego statutu, jej członkowie zostali powołani przez Fundatora na nową kadencję. Poza dotychczasowymi Komisjami – Finansową, Pozyskiwania Funduszy oraz Programową, w ramach Rady zostały utworzone nowe – Nominacji i Ładu Korporacyjnego oraz Audytu. Przewodniczącymi zostali wybrani:

Marcin Bonicki – Komisja Nominacji i Ładu Korporacyjnego,

dr Piotr Cyburt – Komisja Finansowa,

Prof. Wiesław Jędrzejczak – Komisja Programowa,

Aneta Jutrzenka – Komisja Audytu,

Paweł Kastory – Komisja Pozyskiwania Funduszy.

Członkowie Rady wybrali również ze swojego grona Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady. Na czele Rady stanął Roman Rewald – prawnik, emerytowany partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges, Prezes Centrum Mediacji Lewiatan. Wiceprzewodniczącym Rady Fundacji został Paweł Kastory – współzałożyciel i Prezes Zarządu Grupy DDB w Polsce, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie oraz członek Rady Muzeum Narodowego
w Warszawie.

Na posiedzeniu w dniu 3 września 2020 Rada nowej kadencji podjęła szereg uchwał, m.in. udzieliła absolutorium i pozytywnie oceniła pracę poprzedniego Zarządu Fundacji, a także zatwierdziła  jednogłośnie sprawozdanie finansowe za 2019 rok.  Rada powołała nowy Zarząd i Dyrektora Wykonawczego organizacji. W skład Zarządu weszli: prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek – Honorowy Prezes Zarządu, Katarzyna Nowakowska, od 10 lat prowadząca Fundację jako Dyrektor Wykonawcza, a teraz łącząca tę funkcję z zadaniami Prezes Zarządu, oraz Krzysztof Kłapa, Wiceprezes Zarządu.

 

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera szpitale w 65 krajach na świecie. 
W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków i pobytu w szpitalu. Skala tych działań obejmuje całą Polskę, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów, łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Fundacja wyposaża oddziały dziecięce w wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień i używane jako fotel.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi program bezpłatnych, ogólnopolskich badań USG dzieci na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego. W tym roku pracę zacznie drugi ambulans Fundacji, który niedawno otrzymał homologację i jest gotowy do użytku.

Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy
i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań w tym zakresie.

Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to blisko 1300 m² powierzchni, która została z wielką troską przystosowana do potrzeb rodziców. Dzięki tej inwestycji mają oni szanse odpoczywać, gotować w pełni wyposażonej kuchni i wykonywać wszystkie inne podstawowe czynności, jak np. pranie. A wszystko to, aby dać im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Oprócz pomieszczeń zaprojektowanych
z myślą o rodzicach Dom ma także piękny pokój zabaw dla dzieci, bibliotekę i ogród. Dom powstał zarówno jako miejsce dla osób, które poszukują wyciszenia, jak i dla tych, którzy potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Otoczeni wsparciem wolontariuszy i profesjonalnego zespołu Domu zbierają siły, z którymi wracają z Domu na oddział do dziecka. Jednocześnie z pobytu w Domu może korzystać dwadzieścia rodzin. Dom pomaga rodzicom od października 2015 roku, najdłuższy pobyt rodzinny do dziś to 382 dni. 

We wrześniu 2019 roku w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ruszyła budowa drugiego polskiego Domu. Dom, z 25 apartamentami, będzie wsparciem dla pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Każdy może pomóc w budowie, 1%, donacją finansową, donacją rzeczową lub wolontariatem kompetencyjnym. 

Zapraszamy  na naszą stronę www, na naszego Facebooka, Instagrama i Youtube’a









PLACES WORTH YOUR TIME