Otwieramy się! Koncert z udziałem publiczności na zakończenie karnawału 12.02.2021

0

Otwieramy się! Koncert z udziałem publiczności na zakończenie karnawału  

 

Od 12 lutego 2021 roku Filharmonia Krakowska zaprasza do sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej. Pierwszy koncert z udziałem publiczności, jaki odbędzie się tego dnia o godz. 18.00, to wydarzenie przygotowane na specjalnie na zakończenie karnawału. W wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Michała Klauzy usłyszymy rzadko prezentowane naszej scenie utwory Dariusa Milhauda i Martína Pamieriego.

Pierwszą część koncertu wypełni muzyka do baletu Le création du monde op. 81 (Stworzenie świata), napisanego przez Milhauda u progu lat dwudziestych poprzedniego wieku. Dzieło to jest erupcją jego fascynacji jazzem, której doświadczył podczas podróży do Ameryki, egzotyką, na którą w Paryżu tego czasu była szalona moda, także za sprawą Josephine Baker czy Pabla Picassa, czy wreszcie baletu Diagilewa. Akt kreacji świata zobrazowany w balecie nawiązywał do afrykańskiej litologii ludowej, skupiał się zaś na pasji i namiętności pierwszego mężczyzny i kobiety. Wszystko to sprawiło, że prawykonanie baletu, do którego doszło w 1923 roku za sprawą grupy Les Ballets Suédois, spowiła aura skandalu.
W drugiej części wieczoru królować natomiast będzie styl tanga nuevo, ale w ujęciu europejskiej muzyki liturgicznej. W prezentowanej Misa a Buenos Aires Pameriego nie zabraknie bowiem typowej dla argentyńskiego tanga emocjonalnej ekspresji, perkusyjnego traktowania instrumentów melodycznych, czy lirycznej partii bandoneonu. Utwór wykonają wraz z zespołami Filharmonii  – sopranistka Iwona Socha, Klaudiusz Baran – bandoneon oraz pianista Ireneusz Boczek.

Dzień przed koncertem z udziałem publiczności, 11 lutego br. o godz. 18.00, zapraszamy natomiast do wysłuchania koncertu na kanale youtube w ramach serii Musica-ars amanda. W wydarzeniu zatytułowanym „W świecie baroku” z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej poprowadzonej przez jej koncertmistrza –  Pawła Wajraka, wystąpią:  flecistka Magdalena Di Blasi, klawesynista Andrzej Zawisza oraz dwoje młodych, niezwykle uzdolnionych skrzypków – Hanna Pozorska i Jakub Staszel, dla których koncert ten jest nagrodą za zwycięstwo w VI Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów, jaki odbył się  w 2019 roku w Krakowie. Podczas wieczoru zabrzmi  Sinfonia G-dur Carla Philippa Emanuela Bach oraz jego ojca, Johanna Sebastiana Bacha – Koncert d-moll na dwoje skrzypiec  i V Koncert brandenburski.

PLACES WORTH YOUR TIME