OTWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ ON-LINE Z MNK

0

Mimo, że od 12 marca wszystkie muzea są zamknięte, to Muzeum Narodowe
w Krakowie nieustannie dostępne jest online. Cyfrowa kolekcja zbiorów, wirtualne zwiedzanie, edukacyjne karty pracy oraz quizy i filmy w mediach społecznościowych, to tylko niektóre z pomysłów na bycie w kontakcie ze sztuką bez wychodzenia z domu.

Jak mówi Dyrektor prof. dr hab. Andrzej Szczerski: MNK posiada bardzo bogate zasoby internetowe, którymi od lat dzieli się ze swoją publicznością, a które dziś nabierają szczególnego znaczenia. Bez wychodzenia z domu mamy dostęp zarówno do wysokiej klasy reprodukcji dzieł sztuki, galerii muzealnych i wystaw, tekstów na ich temat, a także wielu filmów oraz materiałów archiwalnych związanych z działalnością Muzeum. Oferujemy także dostęp cyfrowy do naszych zbiorów bibliotecznych, kartograficznych, starych druków i rękopisów. W ten sposób możemy nadal poznawać nasze zbiory, doceniając wartość zasobów cyfrowych, które pozwalają zobaczyć dzieła sztuki i inne muzealia w nowy sposób. Nie obowiązują tu ograniczenia konserwatorskie w dostępie na przykład do cennych materiałów bibliotecznych, możemy też między innymi powiększać reprodukcje, aby precyzyjnie zobaczyć szczegóły na obrazach czy specyfikę malarskiej techniki. Informacje te nie tylko są niezwykle cenne, ale i przygotowują nas do właściwego spotkania z oryginalnym dziełem sztuki, warto, więc je stale wykorzystywać.

PONAD 130 TYS. DZIEŁ DOSTĘPNYCH ON-LINE

Muzeum on-line to przede wszystkim kolekcja zbiorów dostępna za darmo na www.zbiory.mnk.pl. Serwis stanowi podstawowe źródło internetowe, w którym zdigitalizowano ponad 130 tys. dzieł znajdujących się w oddziałach MNK. W serwisie poza dziełami kluczowych artystów, takich jak Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański, są także inne cenne obiekty: grafiki, rysunki, fotografie, przedmioty rzemiosła artystyczne czy uzbrojenie. Za sprawą jednego kliknięcia na ekranie komputera, tabletu lub smartfona otwiera się przed nami bogata kolekcja, którą dowolnie możemy filtrować. Dzieła można nie tylko łatwo wyszukać przez tytuł, autora czy słowo kluczowe, ale także poprzez zaproponowane przez MNK galerie tematyczne, np. „Malarstwo Młodej Polski”, „Sztuka Dalekiego Wschodu” czy „Najcenniejsze”. Całość uzupełniają noty i eseje o muzealnych zbiorach przygotowywane przez pracowników.

Kolejnym miejscem w Internecie jest iMNK – wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie dostępne na: www.imnk.pl. Projekt został zrealizowany w 2010 roku i był jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Prezentacja trzech galerii stałych oraz jednej archiwalnej wystawy, pt. Stanisław Wyspiański Teatr Ogromny, która stała się zalążkiem całego projektu. Zarejestrowane pod koniec 2007 roku panoramy wirtualne wydały się interesującym sposobem zapisu nie tylko samej przestrzeni wystawy, ale w pewnym zakresie również jej klimatu. Kolejne wystawy pozwalały gromadzić coraz większą dokumentację i zdobywać na tym polu cenne doświadczenie, które MNK rozwijało w kolejnych latach swojej działalności.

Niezwykle cenną bazą jest także Biblioteka Cyfrowa z kolekcji Biblioteki MNK i Biblioteki Książąt Czartoryskich, dostępna on-line: https://cyfrowe.mnk.pl/dlibra. Ów zbiór to niezwykła gratka dla bibliofilów, którzy pragną zobaczyć oryginalne rękopisy, unikatowe wydania czy cenne źródła historyczne. Na portalu on-line można oglądać m.in. kolekcje muzykaliów, kartografii, starych druków, czasopism czy rękopisów ze zbiorów muzeum.

Z kolei jeszcze ciekawe możliwości daje Mediateka MNK dostępna pod adresem: http://mediatekamnk.pl/, będąca archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksplorując stronę można dowiedzieć się więcej o przeszłości Muzeum i zobaczyć jak zmieniało się na przestrzeni lat.

WIRTUALNY SPACER PO ODDZIAŁACH MNK

Dla tych, którym brakuje galerii MNK należy przypomnieć, że dzięki współpracy z Google Arts & Culture, Muzeum Narodowe w Krakowie można zwiedzać on-line bez wychodzenia
z domu. Odwiedzając stronę: https://artsandculture.google.com/partner/the-national-museum-in-krakow wirtualny spacer możliwy jest po pięciu oddziałach Muzeum, tj.:

– Gmach Główny MNK;

– Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego;

– Pałac Biskupa Erazma Ciołka;

– Muzeum Dom Jana Matejki;

– Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”).

 

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Poza tradycyjnymi źródłami internetowymi MNK jest także aktywne na kanałach społecznościowych:

– Facebook: Muzeum Narodowego w Krakowie (@muzeum.narodowe.krakow) oraz Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich – na profilach facebookowych publikowane są ciekawostki o zbiorach, artystach i ludziach związanych z muzeum oraz samym muzeum w cyklu #muzealneopowieści.

– YouTube: https://www.youtube.com/user/2012MNK – na kanale dostępne są zapowiedzi wystaw, zapisy rozmów i materiały archiwalne.

– Instagram: https://www.instagram.com/thenationalmuseuminkrakow/?hl=pl – zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie przedstawione w nieco luźniejszej formie.

– Twitter: https://twitter.com/MNKrk – na profilu @MNKrk, od 16 marca ruszył cykl #wdomuzesztuka, gdzie publikowane są animacje o obiektach ze zbiorów muzeum.

ZBIORY MNK: https://www.zbiory.mnk.pl

– BIBLIOTEKA CYFROWA: https://cyfrowe.mnk.pl/dlibra

– WIRTUALNY SPACER: https://artsandculture.google.com/partner/the-national-museum-in-krakow

– WIRTUALNE MUZEUM: : https://www.imnk.pl

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE:

– FACEBOOK: Muzeum Narodowego w Krakowie (@muzeum.narodowe.krakow) oraz Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich (@ppmuzeumczartoryskich)

– YOUTUBE: https://www.youtube.com/user/2012MNK

– INSTAGRAM: https://www.instagram.com/thenationalmuseuminkrakow/?hl=pl

– TWITTER: https://twitter.com/MNKrk (@MNKrk)

 

PLACES WORTH YOUR TIME