Pamięci profesora Pendereckiego – koncert online 6.12.2020

0

Pierwszy z grudniowych koncertów online Filharmonii Krakowskiej, jaki odbędzie się w najbliższą niedzielę 6 grudnia roku o godz. 18.00, zorganizowany został w związku z 87. rocznicą urodzin mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Podczas retransmisji, jaka odbędzie się na filharmonicznym kanale youtube, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Antoniego Wita wykonają dzieła Rafała Janiaka , Henryka Mikołaja Góreckiego oraz nieobecnego już wśród nas jubilata.


Program otworzy po raz pierwszy wykonywany publicznie utwór o znaczącym tytule Postscriptum 8’37″≈8(.)6…in memoriam Krzysztof Penderecki autorstwa Rafała Janiaka – dyrygenta i kompozytora. Sam twórca na kartach partytury napisał – zamiast słowem, dźwiękiem próbuję nakreślić mój prywatny szkic do portretu… Poniższa partytura jest hołdem złożonym Mistrzowi, którego miałem zaszczyt poznać osobiście. Jest to zatem „utwór biograficzny”, w którym jak w kinie, wątki z życia kompozytora przeplatają się z historią ojczystego kraju. Nie brak tu cytatów z jego muzyki – niektóre z pewnością będą od razu czytelne, inne zaś są głęboko przetworzone i zakamuflowane w gęstwinie dźwięków. 6 sekund – jeden rok z życia – 8’37” – 86 lat cennego czasu dla polskiej kultury…

 

W repertuarze koncertu nie mogło zabraknąć utworów samego Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszymy zatem Epitaphium Artur Malawski in memoriam, napisane w 1957 roku na wieść o  śmierci jego nauczyciela. Następnie zabrzmi ośmioczęściowa VI Symfonia do słów poezji twórców chińskich w niemieckim tłumaczeniu, przesycona metaforyczną aurą i azjatycką atmosferą, a to zarówno przez użycie chińskich skrzypiec erhu (Joanna Kravchenko), jak i zastosowanie pentatonicznej harmonii. W partii wokalnej usłyszymy Jarosława Bręka (baryton). Zabrzmią ponadto chóralne Agnus Dei, napisane w 1981 roku w hołdzie prymasowi Wyszyńskiemu i dołączone do Polskiego Requiem oraz Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza. Funeralny charakter prezentowanych dzieł przełamie natomiast radosna modlitwa Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, skomponowana na chór a cappella w związku z trzecią pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku. To muzyczne zawierzenie Matce Boskiej wybrzmi dokładnie w dniu 10. rocznicy śmierci kompozytora.

Bilety online umożliwiające uczestnictwo w wydarzeniu sprzedawane są wyłącznie drogą internetową i przesyłane w godzinie poprzedzającej koncert.

PLACES WORTH YOUR TIME