Październik pełen atrakcji

0

5 października (sobota), g. 19.00, Studio KCC

KOBIETY WYSPIAŃSKIEGO – Krakowskie Centrum Choreograficzne – spektakl tańca współczesnego

bilety – 35/25 zł

„Gdy ja tak wyobrażam sobie moje życie jak obraz malowany, jakże ja mogę brać do moich myśli i ciągnąć ku sobie dziewczynę, która żyje nie kolorami, nie dźwiękami, nie wyobraźnią, nie melodią, nie zobrazowaniem formy – ale formą samą i życiem jakimś wegetującym, na które ja patrzę z równym współczuciem jak na życie kwiatu lub owadu. (…) Ileż razy to byłem rozkochany w kwiecie przez litość i tylko przez litość kochałem raz gdzieś dojrzaną dziewczynę”. Po czym zadaje pytanie: „Czyż to wystarczy do życia?”.

– Fragment listu Stanisława Wyspiańskiego

Koncepcja: Marcin Janus, Monika Świeca, Marta Wołowiec

Choreografia: Monika Świeca, Marta Wołowiec

Muzyka i multimedia: Marcin Janus

Wykonanie: Marcin Janus, Agata Moląg, Monika  Świeca, Marta Wołowiec

Producent: Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne

6 października (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

WALDEMAR MALICKI  „Klasyka po bandzie”

bilety – 90 zł

Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty „tu i teraz”. Pełne pozytywnej energii koncertowe show w takt melodii wygrywanych przez charyzmatycznego wirtuoza Waldemara Malickiego.

MUZYKA
Pianista wraz z czarującą wiolonczelistką i porywającymi solistami zaprezentują największe hity Pucciniego, Bramsa, Verdi’ego czy Bizeta, które zaskoczą swoim brzmieniem niczym przeboje napisane współcześnie. Muzyczny spektakl zachwyca ogromną ilością pianistyki i różnorodnością subtelnych klimatów, a energetyczne utwory oczarują niejednego melomana.

HUMOR
Pełen temperamentu koncert to także spotkanie z wyśmienitym humorem! Kilkadziesiąt skeczy muzycznych przeplata się z dowcipem politycznym, obyczajowym i światopoglądowym. Anegdoty z najwyższej półki nie tylko bawią do łez, ale także trafnie komentują naszą współczesność.

OCZYSZCZENIE
Waldemar Malicki – Klasyka po bandzie
, będąc odpowiedzią na otaczającą rzeczywistość, zaskakuje aktualnością. To zabawa połączona z refleksją, która skłania do myślenia, a jednocześnie urzeka lekkością. Ta absolutnie nowa forma artystyczna, wypełniona mnóstwem oczyszczającego śmiechu, to gwarancja inteligentnej rozrywki i przyjemnej odskoczni od codzienności.

8 października (wtorek), g. 18.00, sala kameralna 203  

KLUB PODRÓŻNIKÓW NAVIGATOR – Tajemnice Grecji

bilety – 2 zł

Na pierwszym spotkaniu Klubu w sezonie 2019/2020 wyruszymy w podróż do Grecji wraz z Christianem Arnidisem.

Christian Arnidis – wykładowca, dziennikarz, podróżnik, historyk i antropolog od 20 lat pokazuje turystom Grecję, szkoli przewodników, współpracuje z ośrodkami metodycznymi, prowadzi zajęcia  i spotkania przybliżające zagadnienia związane z Grecją. W 2018 roku wydał w Grecji bestsellerowy przewodnik kompleksowo przybliżający historię, obyczajowość i atmosferę Grecji. Książka na akademickim poziomie merytorycznym, zarazem pisana językiem potocznym i ozdobiona anegdotami z pracy w turystyce okazała się strzałem w dziesiątkę.

9 października (środa), g. 10.30, Scena NCK

SZEWCZYK DRATEWKA

Teatr Zagłębia – Sosnowiec

bilety – 25 zł

Sztuka Marii Kownackiej należy do klasyki polskiej literatury dla dzieci. Śliczna królewna zostaje porwana i uwięziona przez smoka. Zrozpaczony król wysyła jej na ratunek swoich rycerzy, nie starcza im jednak odwagi, by zmierzyć się z okrutną bestią i wracają okryci hańbą. Tymczasem w zamku pojawia się dzielny szewczyk – Dratewka, który podejmie próbę oswobodzenia królewny. Jednak zanim przystąpi do dzieła, będzie musiał zjednać sobie tajemniczego, czarnego kota i Babę Jagę.

czas trwania: 50 min. (bez przerwy)

9 października (środa), g. 19.00, sala kameralna 203

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI- „Lata 20-te, lata 30-te”

bilety – 25/15 zł

Wystąpią:

Adrianna Bujak-Cyran – śpiew

Krzysztof Cyran – gitara

Marek Piątek – gitara

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

12 października (sobota), g. 12.00-13.00

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki

Morskie opowieści

bilety – 30 zł

Na pierwszych warsztatach w sezonie 2019/2020 dzieci będą mieć okazję:

  • poznać mieszkańców mórz i oceanów
  • dotknąć koralowców, rozgwiazd, gąbek i skorupek żółwi morskich;
  • przymierzyć kostium nurka i popatrzeć przez nurkowe okulary;
  • nadać sygnał SOS alfabetem Morse’a;
  • potrzymać kolczastą rybę rozdymkę;
  • pobawić się w przeciąganie liny i nauczyć kilku węzłów żeglarskich.

W trakcie warsztatu poprzez zabawy, rekwizyty i zdjęcia, dzieci znajdują odpowiedzi na nurtujące je pytania i poszerzają swoją wiedzę. Szczególną atrakcją zajęć jest mierzenie kostiumów nurkowych oraz test odwagi – zmierzenie się w cztery oczy z kolczastą rybą rozdymką i zębem rekina.

Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału – uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki czy przedmioty codziennego użytku.

12 października (sobota), g. 18.00, Scena NCK

BASIA STĘPNIAK-WILK – jubileuszowa bombonierka  

bilety – 60/50 zł

W koncercie jubileuszowym „Basia Stępniak-Wilk – 25-lecie pracy artystycznej” usłyszymy jubilatkę oraz artystów, z którymi Basia współpracowała przez ćwierć wieku: Grzegorza Turnaua, Marka Bałatę, Lidię Jazgar, Ryszarda Brączka. Nie zabraknie znanych publiczności piosenek, takich jak „Bombonierka”, „Cóż mi z róż”, ale i niespodzianek!

Artystce towarzyszyć będzie zespół w składzie: Jasiek Kusek, Paweł Solecki, Michał Braszak, Gertruda Szymańska.

12 października (sobota) g. 19.00, Studio KCC 

Wieczór grupy tańca współczesnego a g i t a t u s

bilety: 20 zł

Podczas wieczoru w ramach otwarcia sezonu artystycznego trzy grupy zespołu a g i t a t u s zaprezentują kolejno trzy etiudy:

a g i t a t u s

„#FOMO”

Fear of Missing Out

„ Mózg, nieustannie obcujący z nowoczesnymi technologiami i bombardowany bodźcami, nie nadąża z przetwarzaniem informacji. Przechodzi wtedy w „tryb awaryjny”: odłącza płat przedczołowy, cześć odpowiedzialną za empatię, altruizm, tolerancję i człowiek obojętnieje na wszystko, co nie dotyczy go osobiście. „LUDZIE URODZENI PO 1982 R. TO NAJBARDZIEJ NARCYSTYCZNE POKOLENIE W HISTORII” – ogłosiła po wielu latach badań psycholog Jean Twenge. Tu i teraz – panuje epidemia samouwielbienia.”

(autor: Joanna Nikodemska dla FOCUS.pl 03.01.2019/fragment artykułu)

Pomysł i reżyseria: Monika Godek

Choreografia: Monika Godek i zespół

Opracowanie choreografii streetdance: Aleksandra Lis

a g i t a t u s_1

„Porozmawiaj z nią”

Koncepcja, choreografia: Sabina Pyka

a g i t a t u s_2

„Yalla!”

Koncepcja, choreografia: Sabina Pyka

14 października (poniedziałek), g. 18.00, sala kameralna 203

ZDROWIE I MEDYCYNA

Jak rozpoznać i jak leczyć choroby nowotworowe układu chłonnego

Wykład dr n. med. Agnieszki Gizy, adiunkta w Katedrze Hematologii UJCM

bilety – 2 zł

Podczas wykładu dowiemy się co to są chłonniaki, jakie są ich rodzaje, jakie objawy i jakie sposoby leczenia. Przekaz prezentacji nie przeraża, lecz wręcz przeciwnie  niesie pozytywny przekaz – jak można przezwyciężyć chorobę nowotworową  i normalnie żyć, ma również zachęcić do obserwacji swojego organizmu, wykonywania badań okresowych i nielekceważenia niepokojących objawów.

Dr n. med. Agnieszka Giza jest doświadczoną specjalistką z zakresu chorób wewnętrznych i hematologii, od 20 lat zatrudnioną w Klinice Hematologii i jest adiunktem w Katedrze Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Od wielu lat wspomaga działania edukacyjne Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” w zakresie przekazywania wiedzy o rozpoznawaniu i diagnostyce chorób nowotworowych układu krwiotwórczego.

14 października (poniedziałek), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK

Kabaret HRABI „Wady i Waszki” 

bilety – 80 zł

Nikt nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady. Mniej lub bardziej upierdliwe. Wszystko zależy od tego, po której stronie się jest. MY mamy wady, które dodają nam uroku, czynią nas bardziej interesującymi. Ale ONI mają wady nie do zniesienia.

MY nie jesteśmy leniwi, my tylko dostrzegamy, że fajnie jest leżeć na kanapie. To ONI są leniwi. Tak zwyczajnie, w sposób prosty, upierdliwy. Dlatego MY nie mamy wad, MY mamy WASZKI.

 

16 października (środa), g. 10.00 , Scena NCK 

DZIECI Z BULLERBYN

Teatr Miejski – Gliwice

bilety – 25 zł

Adaptacja znakomitej powieści Astrid Lindgren, cieszącej się niesłabnącym powodzeniem i sympatią zarówno dzieci, jak i rodziców. Ukłon w stronę wyobraźni i hołd dla dziecięcej, niczym nieskrępowanej wiary w siłę przyjaźni i uśmiechu. Bogaty świat zabaw, radości, smutków, pierwszych obowiązków i rodzinnych rytuałów jest idealnym punktem wyjścia do gry teatralną formą.

czas trwania: 70 min. (bez przerwy)

16 października (środa), g. 18.00, studio teatralne 209

OPOWIEŚCI Z NARNII: LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA – premiera

Teatr Ancymon, Młodzieżowy Teatr Empiryk, Teatr Ab Intra

Spektakl teatralny wg C.S Lewisa.

scenariusz i reżyseria: Marlena Topolska

bilety – 15 zł

17 października (czwartek), g. 19.00, sala kameralna 203

SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Marek Majewski

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

bilety – 10 zł

„Ze śpiewnika satyryka” czyli recital autorski Marka Majewskiego to stale aktualizowany program autorski złożony z piosenek i wierszy w stylu kabaretu literackiego. O Polsce i o Polakach. Satyryczno-ironiczne, ale i ciepłe spojrzenie na nasze wspólne sprawy bez względu na miejsce zamieszkania. Publiczności, nastaw się na wspólne śpiewanie!

Marek Majewski – autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen, od 40-tu lat skłaniający do myślenia i do uśmiechu – słuchaczy, widzów i czytelników; scenarzysta i reżyser licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych.

23 października (środa), g. 10.00, sala 009

KLUB SUPER MAMA

„Jak poprawić odporność małych dzieci w okresie jesienno-zimowym”

Spotkanie z dietetyczką Aleksandrą Matląg

bilety -1 zł

24 października (czwartek), g. 12.00, sala kameralna 203

NIEZWYKLI LUDZIE, SZLACHETNE CZYNY

„80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Niezwykli ludzie niezwykłe czyny”

Projekcja filmu „Radosław” oraz spotkanie z reżyserką dokumentu Małgorzatą Bramą

bilety – 10 zł

Bohaterem filmu jest legendarny dowódca Powstania Warszawskiego urodzony w 1896 roku we Lwowie Jan Mazurkiewicz. Podczas I wojny światowej walczył w Legionach. Po jej zakończeniu na stałe związał się z armią. W sierpniu 1939, przed wybuchem II wojny światowej, był w sztabie Grupy Operacyjnej Dywersji. W połowie września 1939 w Stanisławowie założył Tajną Organizację Wojskową.  W powstaniu warszawskim dowodził zgrupowaniem (nazwanym od jego pseudonimu Radosław), w skład którego wchodziły oddziały: Broda 53, Zośka, Parasol, Miotła, Pięść i Czata 49. Został poważnie ranny 11 sierpnia. Po kapitulacji kontynuował działalność konspiracyjną, a po rozwiązaniu Armii Krajowej został delegatem na Obszar Centralny Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. 1 sierpnia 1945 został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. 16 listopada 1953 został skazany na karę dożywotniego więzienia. Na wolność wyszedł w wyniku amnestii w 1956, a rok później został zrehabilitowany. Zmarł 4 maja 1988.” – Rafał Pawłowski Portal filmowy „Kręci się”

Małgorzata Brama. Polska reżyserka filmowa. Specjalizuje się w filmie historycznym (II wojna światowa, powstanie warszawskie). Współpracuje z BBC („Laurence Rees”) czy Chanel History (serial „Polscy bohaterowie wojenni”). Od 2004 roku przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.

27 października (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

MICHAŁ BAJOR „Kolor Cafe” – recital 

bilety – 110/90 zł

Artysta zaprezentuje nowy program koncertowy oparty na premierowym wydawnictwie płytowym, które jesienią 2019 ukaże się w sprzedaży.

Tym razem Michał Bajor postanowił przemieszać swoje muzyczno włosko-francuskie fascynacje i z kilkuset piosenek wybrał 19 , które w większości pierwszy raz nagrał na płycie. Jeszcze raz, na prośbę swoich fanów zarejestrował składankę „Edith” i francuską „May way”, a od siebie w prezencie dorzucił bonus w postaci „Walca na tysiąc pas” J. Brela, w wykonaniu z 1986 roku, dzięki któremu stał się bardzo rozpoznawalny i popularny. Pozostałe 16 piosenek nagrał pierwszy raz . To bardzo zróżnicowany repertuar od przejmującej „Je sui malade” Dalidy, przez kolorowe „Couleur cafe” Gainsburga , czy „Quando, quando”, aż po „Hymn miłości” Edith Piaf. Piosenki w pięknych , często nowych tłumaczeniach  Rafała Dziwisz, ale i utwory z oryginalnymi tekstami włosko-francuskimi”.

30 października (środa), g. 18.00, studio teatralne 209

OPOWIEŚCI Z NARNII: LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA

Teatr Ancymon, Młodzieżowy Teatr Empiryk, Teatr Ab Intra

Spektakl teatralny wg C.S Lewisa.

scenariusz i reżyseria: Marlena Topolska

bilety – 15 zł

NCK WYSTAWY

ADAM MIKOŁAJCZYK – Cierpienie

wystawa fotografii

5 września – 3 listopada, FOTO-GALERIA

wstęp wolny

MACIEJ BERNHARDT „Fotorealizm – cztery odsłony malarstwa” – wystawa malarstwa

3 października – 3 listopada, Biała, Czarna i Złota Galeria CENTRUM

wernisaż wystawy – 3 października o g. 18.00 w Galerii Białej

wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa malarstwa

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł

 

A JUŻ W LISTOPADZIE

 

2 listopada (sobota), g. 19.00, Scena NCK

  1. Krakowskie Zaduszki jazzowe – koncert inauguracyjny

 

5 listopada (wtorek), g. 10.30, Scena NCK

ZORRO – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

 

6 listopada (środa),  g. 19.00, Scena NCK

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ  „Zjedz kawiorek”

 

7 listopada (czwartek), g. 19.00, Scena NCK

KABARET MŁODYCH PANÓW  „To jest chore”

9 listopada (sobota), g. 12.00-13.00
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki

Warsztaty bębniarskie

16 i 17 listopada (sobota, niedziela), Scena NCK
DYMNY – spektakl teatralny

23 listopada (sobota), g. 17.00, Scena NCK

ZESPÓŁ GÓRALSKI MALI HAMERNICY

Koncert z okazji 35-lecia powstania zespołu

24 listopada (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

CZY TY TO TY? – Teatr CAPITOL

27 listopada (środa), g. 11.00 i 19.00, Scena NCK

28 listopada (czwartek), g. 10.00, 17.00 i 19.00, Scena NCK

LEW KRÓL SAWANNY  – Krakowska Akademia Musicalu

 









PLACES WORTH YOUR TIME