Performans: Searching the Silence (16.03.2020, godz. 18.00)

0

zapraszamy na performans „Searching the Silence” w wykonaniu uznanych artystów – Katarzyny Gorczycy i Briana Michaelsa.

Poniedziałek, 16.03.2020, godz. 18.00
Performans: Searching the Silence

W większości miast i wsi, w których kwitła kultura polskich Żydów, cisza zapadła jak ołowiany koc. Naszą intencją jest przeszukać tę ciszę, wypatrując śladów życia Żydów w Polsce. Chcemy słuchać ciszy i odkrywać echa, obrazy, dźwięki i zapachy kiedyś tętniącej życiem kultury. Kultury, która była ważną częścią polskiego świata. Przeszukując ciszę chcemy przekształcić ją w dźwięk dając swój wkład w ponowne odkrycie godności i wartości tych, którzy zostali zgładzeni.

Cytując brytyjskiego komentatora Daniela Finkelsteina: „Naziści chcieli usunąć ludzi, tak by byli martwi i zapomniani. Częścią dzieła odnowy i buntu jest zachować to, co próbowali zniszczyć i odzyskać to, co Żydzi zmuszeni byli opuścić. To akt sprzeciwu”.

„Podróżowaliśmy przez Polskę, zaczynając od Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego, skąd wywodzi się moja rodzina. Stworzyliśmy oparty na naszej podróży film, który jest jeden z głównych elementów naszego performansu. Nasz performans jest finalnym rezultatem naszej pracy, w którym łączymy film, tekst, taniec i muzykę. Staramy się zrozumieć konkretne realia różnych odwiedzanych przez nas miast. Tkwią w nas pytania o miejsca, które odwiedziliśmy. Słuchaliśmy ich bardzo uważnie, aby usłyszeć odpowiedzi”.
Brian Michaels

Twórcy:
Performerzy: Brian Michaels, Katarzyna Gorczyca
Video: Jakub Urbański
Muzyka: Maciej Klich

Bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu performansu)

W języku polskim i angielskim.
Galicia Jewish Museum/Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18
31-052 Kraków
www.galiciajewishmuseum.org
monika@galiciajewishmuseum.org

PLACES WORTH YOUR TIME