Pikniki Krakowskie – Dzień Węgierski w Willi Decjusza 12.08.2018. 11.00-17.00

0

Pikniki Krakowskie – Dzień Węgierski w Willi Decjusza 12.08.2018. 11.00-17.00

Po raz pierwszy w tym roku Węgry też uczestniczą na Krakowskich Piknikach w ramach Dnia Węgierskiego, który odbędzie się w parku Willi Decjusza 12 sierpnia 2018 roku w Krakowie.

To wydarzenie jest wynikiem współpracy Miasta Krakowa i Miasta Nyíregyháza, tę wspólpracę wspiera i koordynuje Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.

Z okazji Dnia Węgierskiego staramy się aby mieszkancy Krakowa, a przede wszystkim dzieci, poznały węgierskie tańce ludowe, muzykę i zwyczaje Bratanków, poznali trochę język węgierski w sposób przyjazny i humorystyczny. Wraz z zaprezentowaniem miasta Nyíregyháza Konsulat Generalny Węgier w Krakowie zaprasza wszystkich do 5 stacji z różnymi interaktywnymi programami. Na Pikniku bardzo ważną rolę stanowi gastronomia, można będzie na miejscu skosztować węgierskiw smakołyki.

Na cały program składać się będzie 5. różnych aktywności. Za wziecie udziału na poszczególnych stacjach można będzie zebrać pieczątki do „Paszportu Dnia Węgierskiego”, a za udział we wszystkich stacjach dzieci otrzymają specjalne prezenty!

Program Dnia Węgierskiego:

 1. Kurs tańca (z członkami Zespołu oraz z Veroniką Illés): 11:30, 13:00, 14:30
 2. Zabawy drewniane: Cały czas dostępne: (10.00 – 17.00)
 3. Nauka języka węgierskiego, czytanie bajek: 10:30, 12:00, 15:00
 4. Robienie flagi Węgier: Cały czas dostępne (od: 10.00 – 17.00)
 5. Quiz i zaprezentowanie Nyíregyházy: Cały czas dostępne (od: 10.00 – 17.00)

W ciągu dnia można będzie obejrzeć pokaz tańca Zespołu Tańca Ludowego „Szabolcs” z Nyíregyházy: 11:00, 12:30, 14:00

Zespół Tańca Ludowego „Szabolcs” od 1964 roku aktywnie angażuje się w zachowanie węgierskich tradycji ludowych na najwyższym poziomie. Od 1968 roku zespół regularnie uczestniczy w krajowych jak również zagranicznych festiwalach, między innymi – we Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Polsce, Zakarpaciu, Transylwanii, Włoszech, Hiszpanii. Ich sukcesy i praca zawodowa zostały uhonorowane licznymi nagrodami również za granicą. Celem zespołu jest między innymi promowanie działalności kulturalnej i dziedzictwa kulturowego. Dlatego starają się pielęgnować utrzymanie i zachowanie kultury i tradycji ludowej Wegier, w szczególności poprzez wyeksponowanie tych tradycyjnych wartości we współczesnym, codziennym życiu kulturalnym.

Ludowe zabawki drewniane

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Móricz Zsigmond oprócz popularyzacji czytania i wartości kulturalnych uważa za bardzo ważne zachowanie tradycji ludowych, kultury ludowej. W tym interesie w roku 2016 zdobyliśmy kilka ludowych zabawek z drewna od producenta poza wojewódzkiego, które cieszą się sukcesem w małych osadach, na imprezach plenerowych, na różnych uroczystościach.

Tradycyjne, ludowe gry zapewniają rozrywkę dla wszystkich grup wiekowych. Mali i dorośli, bawiąc się drewnianymi zabawkami ludowymi, nie tylko czują się dobrze, ale zapoznając się ze sposobem ich użytkowania mogą odświeżyć stare węgierskie zabawki o bogatej tradycji, dziedzictwo ich dziadków.

Celem naszym jest zapoznanie ze starymi węgierskimi tradycjami, kultury i zwyczajami nie tylko przy pomocy książek, lecz także w formie gier, wznowienie i przemycenie do świadomości ludzi, i sprawienie pozytywnych wrażeń na młodzieży i osobach dorosłych dzisiejszego, pędzącego skomputeryzowanego świata.

Lista zabawek:

 1. Karmienie smoka

Akcesoria:

 • parawan
 • piłka tenisowa

Opis gry: W trakcie gry postawimy parawan i z odległości z góry określonej gracze mają trafić w dziury umieszczone na parawanie. Jeden z gier polegających na strzelaniu.

 1. Koń na biegunach (1 szt)

Opis gry:

W celu skorzystania z tej zabawy należy po prostu wsiąść na konia i się bujać.

 1. Trasa wyścigu ślimaków

Akcesoria:

 • 2 szt dywany
 • 3 szt ślimaki
 • 1 szt stojak

Opis gry: Rozkładamy dywan do gry, umieszczając stojak na jednym końcu, aby zabezpieczyć na nim sznurki trzech ślimaków. Następnie wyciągniemy trzy ślimaki i rozpocznie się gra. Wygrywa gracz, który szybciej przyciągnie do siebie ślimaka.

 1. Kręgle

Akcesoria:

 • 1 szt stojak
 • 9 szt kręgli
 • 1 szt kula

Opis gry: przymocujemy kulę na drzewie, postawimy pod nim 9 kręgli. Wyznaczymy linię rozpoczęcia. Gracze mają od tej linii chuśtać z kulą w taki sposób, aby trafić kręgle od tylu. Gra może być zagrana indywidualnie lub drużynami.

PROMOCJA Nyíregyházy:

NYÍREGYHÁZA DAJE WIĘCEJ!

Położona na północno-wschodnim krańcu Węgier, Nyíregyháza, siedziba powiatu Szabolcs-Szatmár-Bereg, została wybrana trzy razy jako Miasto Roku Turystyki. Miasto i jego okolice to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miejsc na świecie, które w ostatnich latach zwiększyło obroty swoich gości prawie dwukrotnie. W ubiegłym roku jako jedyne miasto z Węgier – Nyíregyháza, zostało przyjęte do najbardziej prestiżowej organizacji turystycznej na świecie, tj. do Światowej Organizacji Turystyki ONZ (UNWTO). W związku z ciągłym rozwojem, do roku 2020 w Nyíregyháza zostanie zrealizowana inwestycja w turystykę w wysokości 39 milionów euro. Nyíregyháza prężnie się rozwija, wzrasta jej liczba populacji, słynie z intensywnego życia kulturalnego i różnorodnych festiwali (VIDOR Festival, Festiwal Tańca Ludowego, Cantemus Énekfesztivál, Tirpák Gastronomic Festival itp.) i oczywiście Sóstó (Sóstógyógyfürdő – Kąpielisko Sóstó).

Pięciogwiazdkowy kompleks kąpielowy

Główną atrakcją turystyczną Nyíregyházy jest słynny kurort termalny, znany z leczniczej wody Sóstógyógyfürdő. Jedną z największych atrakcji kompleksu łaźni jest Dom Uzdrowiskowy, Tófürdő (łaźnia w jeziorze), Parkfürdő (łaźnia w parku) Aquarius Park Wodny. W termach ulubionym  miejscem dorosłych i osób starszych jest Świat Termalny. Regenerację zapewniają baseny termalne, wanny z hydromasażem, baseny Kneippa i sauny. Chlorowodorek sodu, wodorowęglan, jod, woda termalna solankowa są szczególnie przydatne w leczeniu schorzeń stawowych, reumatycznych i narządu ruchu. Jakość, zdrowie i elegancja – to sekcja medyczna o powierzchni 1400 m2 na poziomie z XXI wieku, w której dostępne są zabiegi balneologiczne i fizjoterapeutyczne.

Na młodych czeka kompleks basenów z atrakcjami, gdzie najodważniejsi mogą spróbować gigantycznych zjeżdżalni, basenów falowych i kurtyn wodnych, oraz basenów z jaskiniami i strumieniem. Prawdziwa przygoda i wyzwanie czeka najmłodszych w dżunglowym nastroju w Świecie Dziecka. 10-hektarowa łaźnia parkowa „Parkfürdő”położona w otoczeniu prastarych drzew jest idealnym miejscem rozrywki dla wszystkich grup wiekowych.

Latem, w każdą środę i piątek wieczorem, imprezy retro i latynoskie są dostępne dla miłośników nocnej kąpieli. Wolący przyrody mogą korzystać z odkrytej plaży nad jeziorem Sóstó.

Najlepszy park zwierząt w Europie

Jeśli jesteś w Sóstógyógyfürdő, nie możesz przegapić Sóstózoo – Najlepsze Zoo w Europie w 2015 roku, w 2017 roku okrzyknięte „Atrakcją Turystyczną Roku” na Węgrzech. Wśród najrzadszych zwierząt na świecie, odwiedzający mogą chodzić w 30-hektarowym lesie dębowym między ponad 5000 zwierząt. Jednym z najbardziej ekscytujących obiektów jest zielona piramida, która jest wyjątkowa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej  i ma prestiżowe Oceanarium na parterze. Odwiedzajacy mogą wędrować w przezroczystym tunelu i podziwiać dziką przyrodę Oceanu Indyjskiego. Powyżej znajduje się trzykondygnacyjny, 15-metrowy las deszczowy Indonezji, oferujący niezapomniane wrażenia. Rzadkie i wyjątkowe zwierzęta świata są prezentowane w Domu Wiktorii. Świat Andów można odkryć na wysokości drzew, zwieszając się na szczycie, a dodatkowo pokazy papug i fok bawią publiczność.

Minione czasy, tradycje ludowe

Od wiosny 2019 r.będzie dostepne dla turystów.odnowiony Sóstó Skansen, jedyne żywe, największe muzeum etnograficzne na Węgrzech, leżące w północno-wschodniej części Węgier. Skansen zaprezentuje swym gościom różnorodną architekturę ludową i kulturę mieszkaniową regionu. Odwiedzający będą mogli skosztować upieczonych w piecu przysmaków, a nawet podczas wydarzeń będą mogli stać się częścią specjalnego świata tradycyjnych świąt wiejskich. Oprócz kultury ludowej nowo zaprezentowany Dom Palinki zaoferuje bogatą kulturę palinkową i przestrzeń reklamową dla różnych imprez prywatnych.

Przygody w lesie

Rodzice i dzieci mogą spróbować swoich umiejętności i odwagi na 100-miejscowej kolejce linowej w Park Przygody w Nyíregyháza.

Bogate zakwaterowania

Nyíregyháza oferuje szeroki wybór zakwaterowania, w sumie 3000 miejsc od hoteli czterogwiazdkowych do pensjonatów i kempingów po prywatne miejsca noclegowe. W najbliższej przyszłości w na terenie kąpielisk termalnych Sóstógyógyfürdő zostaną otwarte dwa nowe hotele czterogwiazdkowe. Znajdujący się nad brzegiem jeziora Sóstó i w pobliżu Zoo 38-pokojowy Hotel Pangea już od sierpnia tego roku czeka na gości. W cenie zakwaterowania w tym hotelu goście mają zapewnione bilety wstępu do Zoo.
W przyszłym roku z kolei otworzy się Hotel Sostó Resort & Spa, ze 122 pokojami i mogący przyjąć w sumie 200 gości, wyposażony w przekrojową salę konferencyjną.

Hotel będzie połaczony z kąpieliskiem Aquarius Experience zamkniętym, zadaszonym i ogrzewanym zimą mostem. Spa i centrum odnowy biologicznej będą dostępne dla gości hotelowych.

PLACES WORTH YOUR TIME