Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta

0

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA.
20.11.2019, godz. 17.00
Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3
Kraków

Nie ocenia się książki po okładce, ale czy na pewno?

Muzeum Krakowa zaprasza na wernisaż nowej wystawy Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta, której bohaterem jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Był on jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów, a swój zakład prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od roku 1887 aż do śmierci w roku 1947.
Wystawa to opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek. Jego pasja, chęć nauki i poszerzania horyzontów, dążenie do doskonałości formy i treści w tym, co robił, uczyniły z niego jednego z najwybitniejszych Mistrzów wśród introligatorów. W Krakowie znał go każdy miłośnik książki.

Czas, kiedy Kraków szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO, jest doskonałym momentem na pochwalenie się naszymi muzealnymi artefaktami i zapoznanie z nimi szerokiej grupy odbiorców. W zbiorach i użytkowaniu Muzeum Krakowa znajduje się około czterech tysięcy muzealiów związanych w większości z Robertem Jahodą i działalnością jego zakładu introligatorskiego z lat 1887–1947. Na szczególną uwagę zasługują projekty opraw książkowych, dyplomów i tek adresowych wykonanych przez uznanych artystów jak  J. Kossak, H. Uziembło, J. Bukowski, S. Fabijański, W. Tetmajer, J. Gumowski, H. Starzyński, czy Z. Jahodzianka.
Wystawa jest również opowieścią o Krakowie, nie tylko poprzez przedstawienie działalności zawodowej Roberta Jahody, ale również jego życia osobistego i rodzinnego. Jest to opowieść o ludziach i instytucjach, z którymi Mistrz pracował i współpracował
i z którymi dzielił swoją miłość do książek. Poprzez pokazanie drogi zawodowej Jahody możemy obserwować jego przemianę z rzemieślnika w artystę cenionego i poważanego w Krakowie, w Polsce i poza granicami kraju.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!


Wystawa: Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta.

Kurator wystawy: Leszek Sibila

Miejsce: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Czas trwania: 21.11.2019 – 30.06.2020

Wernisaż: 20.11.2019, godz. 17.00

 

Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta.

Angielski pisarz i myśliciel Samuel Butler (1835–1902) powiedział: „Jeśli chcesz się nauczyć rzemiosła, idź do pracowni tego, kto się z rzemiosła utrzymuje”. Nie wiemy, czy bohater naszej wystawy znał te słowa autora artykułu Darwin among the Machines, ale swoim życiem zawodowym i osobistym zaświadczył, że myśl w nich zawarta nie była mu obca.

Bohaterem ekspozycji zatytułowanej Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik
i artysta
, a prezentowanej w kamienicy Hipolitów jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Był on jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów. Swój zakład introligatorski prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od roku 1887 aż do śmierci w roku 1947.

Wystawa to opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek. Jego pasja, chęć nauki i poszerzania horyzontów, jego dążenie do doskonałości formy i treści w tym, co robił, uczyniła z niego jednego z najwybitniejszych Mistrzów wśród introligatorów. Był znany w środowisku – zarówno drukarskim, jak i introligatorskim – nie tylko w Polsce, ale
i poza granicami kraju. W Krakowie znał go każdy, komu nieobce było umiłowanie książki. Znali go uczeni, artyści, badacze dziejów Krakowa i bibliofile. Z jego umiejętności
i doświadczenia korzystały instytucje świeckie i kościelne. Jego klientami byli uczeni, artyści, arystokracja, ziemiaństwo, przemysłowcy, prezydenci, premierzy i… koronowane głowy.

Zakład Introligatorsko-Galanteryjny Roberta Jahody, jak również jego pracownicy
i uczniowie gwarantowali najwyższą jakość wykonywanych usług. Jako jeden z pierwszych w Polsce Jahoda założył w swoim zakładzie pracownię konserwacji starych opraw i druków, ratując przed zniszczeniem wiele cennych ksiąg i dokumentów.

Czas, kiedy Kraków szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO, jest doskonałym momentem na pochwalenie się naszymi muzealnymi artefaktami i zapoznanie z nimi szerokiej grupy odbiorców. W zbiorach i użytkowaniu Muzeum Krakowa znajduje się około czterech tysięcy muzealiów związanych w większości z Robertem Jahodą i działalnością jego zakładu introligatorskiego z lat 1887–1947. Na szczególną uwagę zasługuje zespół blisko 700 projektów opraw książkowych, dyplomów i tek adresowych wykonanych w latach 1892–1947 przez uznanych artystów (J. Kossak, H. Uziembło, J. Bukowski, S. Fabijański, W. Tetmajer, J. Gumowski, H. Starzyński, Z. Jahodzianka). Około 60 z nich, unikatowych, wykonanych zostało w latach 1892–1912.

Wystawa ma charakter biograficzny. Jednak za sprawą przedstawienie działalności zawodowej oraz życia osobistego i rodzinnego Roberta Jahody jest również opowieścią o mieście. Opowieścią o ludziach i instytucjach, z którymi Mistrz pracował i współpracował
i z którymi dzielił swoją miłość do książek. Poprzez pokazanie jego drogi zawodowej możemy obserwować jego przemianę z rzemieślnika w artystę cenionego i poważanego w Krakowie, w Polsce i poza granicami kraju.

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME