Prześniona Galicja – z prof. Larrym Wolffem rozmawia Łukasz Galusek.

0

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Złap dystans, zatytułowane Prześniona Galicja. Na czym polegało habsburskie „wymyślanie” Galicji? Czym jest historia intelektualna jej idei? Ile było w niej fantazji i w jakim stopniu się ona ziściła? Jak przez sto pięćdziesiąt lat mieszkańcy Galicji i cesarstwa odgrywali swoje role — cesarzy i poddanych, miejscowych i przybyszów, panów i chamów. 

Dlaczego mimo tylu wysiłków, aby twór sztuczny upozorować na naturalny byt, Galicja była krainą niemożliwości? Dlaczego musiała zniknąć, a zarazem nie sposób się z nią rozstać? Komu i dlaczego nadal się śni? Kim był „widmowy Galicjanin”, którego ujrzał w 1920 roku Izaak Babel? Kim jest „Galitzianer” sto lat później? — oto kwestie, o których profesor Larry Wolff opowie w rozmowie z Łukaszem Galuskiem.

Transmisja wydarzenia będzie dostępna w czwartek, 25 lutego o godz. 19.00 na profilu MCK na Facebooku.

Spotkanie towarzyszy wydaniu książki Idea Galicji. Historia i fantazja w kulturze politycznej Habsburgów Larry’ego Wolffa, opublikowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury (przekł. Tomasz Bieroń)

Spotkanie w języku angielskim.

 

PLACES WORTH YOUR TIME