Przestrzeń dla sztuki FRANCISZEK BUNSCH

0

Przestrzeń dla sztuki

FRANCISZEK BUNSCH

Trzy wystawy prac artysty w ramach Open Eyes Festival

Celem projektu „Przestrzeń dla sztuki” jest przybliżenie szerokiemu kręgowi odbiorców osiągnięć najwybitniejszych polskich artystów i pedagogów związanych z Krakowem. Dotychczas bohaterami wystaw byli: Paulin Wojtyna, Janina Kraupe, Janusz Tarabuła, Stefan Gierowski i Leszek Misiak. Szósta edycja poświęcona jest prof. Franciszkowi Bunschowi, wybitnemu grafikowi i malarzowi, a także nauczycielowi kilku pokoleń artystów.

Ambicją organizatorów jest pokazanie możliwie pełnego dorobku prezentowanych artystów. Na ekspozycje wybierane są miejsca, które pozwalają dotrzeć do widzów z różnych środowisk i o różnym poziomie orientacji w świecie sztuki. Tak też jest w przypadku wystawy Franciszka Bunscha, którą zaplanowano w trzech miejscach: w Nowohuckim Centrum Kultury, w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz w Galerii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wszystkim wystawom w ramach „Przestrzeni dla sztuki” towarzyszą obszerne katalogi, zawierające bogato ilustrowane biografie artysty, szkice krytyczne autorstwa wybitnych znawców sztuki oraz komplety reprodukcji prezentowanych dzieł.

Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest prof. dr hab. Jerzy Hausner z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej UEK. Kuratorem projektu jest Joanna Gościej-Lewińska z NCK.

Franciszek Bunsch – grafik, rysownik i malarz, przedstawiciel krakowskiej szkoły grafiki warsztatowej, jego twórczość zaliczana jest do nurtu metaforycznego. Profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od 1951 roku wystawia w Polsce i za granicą, miał 30 wystaw indywidualnych. Jeden z najważniejszych polskich grafików swojego pokolenia, ceniony za mistrzostwo warsztatowe i oryginalny klimat prac, w których chętnie sięga do motywów literackich, traktowanych jako swobodna inspiracja do realizacji własnych, niekiedy onirycznych wizji. Jego prace znajdują się w wielu muzeach oraz w kolekcjach prywatnych polskich i zagranicznych. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. W 1993 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Twórczość graficzna prof. Franciszka Bunscha, uwzględniając przede wszystkim jej metaforyczny charakter, z pewnością przynależy do tzw. krakowskiej szkoły grafiki. Dobrze skonstruowany wiersz, zawierający w sobie przenośnie, porównania i opisy, jest w stanie wywołać w wyobraźni i umyśle człowieka widzenie obrazami, wywodząc owe obrazy ze słów, pojęć i ułożonych logicznie zdań. Julian Przyboś powiedział: „Dobry wiersz da się narysować”. Ale czy możliwa jest odwrotność tego procesu? Oczywiście tak! Obraz malarski czy graficzny, nieposługujący się słowami i pojęciami, tym bardziej może wizualnie, a nawet iluzjonistycznie, opisać pejzaż, sylwetkę czy twarz człowieka, wygląd przedmiotów, ubrań i innych rekwizytów z naszej codzienności, starając się zarazem dotrzeć do znaczeń i metafor czysto literackich, pojęciowych. Te dwie sfery, literacka i plastyczna, uzupełniają się i zarówno w zgrabnie napisanym wierszu, jak i w nastrojowym motywie plastycznym odnajdziemy podobne wibracje. Owa poetyckość – wyrażona czy to w słowach, czy w postaci obrazu malarskiego lub graficznego, fotograficznego również – może więc być sugestywnym nośnikiem ekspresji i znaczeń tak literackich, jak i plastycznych. 

Stanisław Tabisz

Z wielką radością przyjęłam zgodę Profesora na udział w 6. edycji „Przestrzeni dla sztuki” – projekcie, którego celem jest najpełniejsze, jak to tylko możliwe, zaprezentowanie szerokiej publiczności twórczości najwybitniejszych żyjących artystów i pedagogów zasłużonych dla krakowskiej sztuki. Partnerami całego przedsięwzięcia są: Agencja Artystyczna GAP działająca przy Uniwersytecie Ekonomicznym, Akademia Sztuk Pięknych i Nowohuckie Centrum Kultury. To zarazem trzy miejsca, w których przez trzy tygodnie eksponowane są prace wybranego twórcy, zróżnicowane pod względem tematyki, czasu powstania i zastosowanych technik. Dotychczas bohaterami „Przestrzeni…” byli: Paulin Wojtyna, Janina Kraupe, Janusz Tarabuła, Stefan Gierowski i Leszek Misiak, czyli postaci w świecie sztuki niewymagające rekomendacji. Od początku planowania kolejnych odsłon cyklu było też dla nas oczywiste, że w gronie tym nie może zabraknąć profesora Bunscha. To przecież jeden z najwybitniejszych polskich grafików, aktywny od ponad sześćdziesięciu lat i wciąż z powodzeniem realizujący nowe artystyczne wyzwania.

Joanna Gościej-Lewińska

Wernisaże:

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie – 14 listopada , g. 13.00, wystawa czynna do 25.11.2018 r.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – 15 listopada, g. 13.00, wystawa czynna do 30.11.2018 r.

Nowohuckie Centrum Kultury – 16 listopada , g. 18.00, wystawa czynna do 2.12.2018 r.









PLACES WORTH YOUR TIME