Przyłóż rękę do plakatu – Akcja promująca wystawę Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych

0

Jaką opowieść można wyczytać z ludzkich dłoni? Z inspiracji niezwykłą historią photobooka Ręka pracująca autorstwa Janiny i Henryka Mierzeckich, prezentowanego na wystawie Fotoblok, Międzynarodowe Centrum Kultury przygotowało specjalną akcję promocyjną.
Jej celem jest stworzenie jedynego w swoim rodzaju plakatu promującego wystawę,
który składał się będzie z fotografii dłoni osób odwiedzających galerię MCK. Na uczestników akcji, czekają atrakcyjne nagrody książkowe. 

Co trzeba zrobić?

Odwiedzając wystawę Fotoblok w MCK, należy w specjalnie oznaczonym miejscu galerii wykonać kreatywne zdjęcie swojej dłoni telefonem lub aparatem. Fotografię trzeba przesłać na adres fotoblok@mck.krakow.pl lub udostępnić na swoim profilu na Instagramie  z hashtagiem #fotoblokmck. Trzydzieści wybranych zdjęć zostanie umieszczonych na plakatach promujących wystawę, a ich autorzy nagrodzeni albumem. Kolażowe plakaty będzie można w lutym 2020 roku zobaczyć na ulicach Krakowa. Zgłoszenia można przesyłać do  31 grudnia 2019 roku.

Skąd taki pomysł?

Książka Ręka pracująca została wydana we Lwowie w 1939 roku. Autorką zebranych w niej wyjątkowych zdjęć jest Janina Mierzecka (1896–1987), aktywna od lat 20. XX wieku i znana  w środowisku lwowskim fotografka, jedna z pierwszych Polek pracujących twórczo w tej dziedzinie. Z inspiracji męża, Henryka Mierzeckiego (1891–1977), pod koniec lat 20. artystka podjęła się zadania fotograficznej dokumentacji dłoni przedstawicieli różnych zawodów. Przedsięwzięcie było realizowane przez prawie dziesięć lat i rozwijane jednocześnie jako projekt badawczy oraz działanie fotograficzne. W książce znalazły się dłonie robotników reprezentujących przemysł elektryczny, naftowy, sektor żywnościowy, jak i fryzjerstwo, służbę domową, malarzy, a nawet muzyków. Stworzona przez fotografkę kolekcja zdjęć to atlas ludzkich dłoni, w większości wyraźnie naznaczonych pracą.

 









PLACES WORTH YOUR TIME