„Przystanek WAJDA”. Od Szczecina po Kraków kino Andrzeja Wajdy opowiada historię

0

Muzeum Narodowe w Krakowie: Gmach Główny, 6.04-8.09.2019

O wielkim znaczeniu wystawy WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie, już na kilka tygodni przed jej otwarciem, mogli przekonać się mieszkańcy największych miast w całej Polsce. Ikoniczne fotosy z filmów Mistrza wkomponowane w miejski pejzaż ponownie rozbudziły wyobraźnię: Szczecina, Gdańska, Poznania, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Katowic i Krakowa. Pomysłodawcą i Mecenasem intrygującej kampanii „Przystanek WAJDA” w miejskiej przestrzeni jest firma AMS – partner MNK.

Wybór miejsc, w których powstały zjawiskowe przystanki dedykowane twórcy Wesela nie był przypadkowy. To bowiem miasta, których historia (nieraz bardzo burzliwa) wybrzmiewała w filmach Andrzeja Wajdy. W pamięci widzów na stałe zapisały się obrazy powstańczej Warszawy – z Kanału, prężnie rozwijającej się Łodzi z Ziemi obiecanej, rosnącej w siłę Nowej Huty z Człowieka z marmuru czy Gdańska – wypełnionego tłumem stoczniowców zagrzewających wszystkich Polaków do walki o wolność z Człowieka z żelaza.

Projektując kampanię reklamową wystawy WAJDA, Muzeum Narodowe w Krakowie chciało przypomnieć o twórczości Mistrza wszystkim miłośnikom Jego kina; wychowanym na Jego dziełach, znających ich społeczno-polityczne oddziaływanie. Do końca kwietnia w wybranych miastach w całej Polsce eksponujemy wiaty przystankowe AMS przedstawiające najbardziej ikoniczne kadry z filmów Andrzeja Wajdy, tematycznie powiązanych z wybranymi miastami – mówi dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyr. MNK ds. Strategii, Komunikacji i Rozwoju.

Czekając na  autobus lub tramwaj na „Przystanku WAJDA” przeniesiemy się więc do legendarnych filmowych światów reżysera. Dodatkową atrakcją jest towarzysząca projektowi interaktywna mapa przedstawiająca filmowy szlak Andrzeja Wajdy w Krakowie. – Andrzej Wajda jest ikoną Krakowa, mimo że urodził się w… Suwałkach. Sam jednak wielokrotnie podkreślał, że to właśnie Kraków jest jego miejscem na ziemi. Jako KBF przez lata współpracowaliśmy z Mistrzem, promując jego twórczość podczas realizowanych przez nas wydarzeń. Warto wspomnieć chociażby o koncercie z muzyką do filmów „Scroring4Wajda” czy interdyscyplinarnej konferencji z okazji jego 90. urodzin „WAJDA 90”. Mając na uwadze znaczenia dzieł twórcy „Kanału”, „Katynia” czy „Wesela” dla kinematografii światowej, zainicjowaliśmy rozmowy na temat wystawy jesienią 2014 roku. Dziś, kiedy wystawa jest otwierana, zapraszamy krakowian i turystów do zapoznania się ze „Szlakiem Andrzeja Wajdy” autorstwa Macieja Gila – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

To przedsmak tego, co czeka na zwiedzających ekspozycję WAJDA w MNK. – Współtworzą ją przede wszystkim rozpoznawalne motywy ikonograficzne z filmów Wajdy, stanowiące o zasobie naszej wyobraźni. Nie mam wątpliwości, że wystawa będzie panoramą życia i twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. (Opr. UW)

Pomysłodawcą i Mecenasem projektu „Przystanek WAJDA” jest firma AMS – partner Muzeum Narodowego w Krakowie.

Koncepcja artystyczna: Dział marketingu i PR MNK.

Współpraca: Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Wystawa WAJDA jest współfinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Miejskiej Kraków.

Kampania potrwa do końca kwietnia 2019 roku.

„Przystanek WAJDA” można znaleźć w następujących miastach:

Gdańsk, Jana z Kolna, pl. Solidarności (Nowy Port), Katowice, ul. Roździeńskiego, Uniwersytecka, Kraków, Konopnickiej, Centrum Kongresowe ICE (kierunek DH Jubilat), Kraków, Al. Solidarności, Struga (kierunek Pl. Centralny), Kraków, Teatr Słowackiego, Basztowa, Łódź, Zachodnia, Manufaktura, Poznań, ul. Towarowa, al. Niepodległości (Święty Marcin), Szczecin, Firlika, Stocznia Szczecińska (kierunek Ludowa), Warszawa, Hotel Bristol 02, Wrocław, ul. Łącznik-Stawowa, Kołłątaja (Borowska).









PLACES WORTH YOUR TIME