Quiz o Andrzeju Wajdzie i nocne plenerowe maratony filmowe – wydarzenia towarzyszące finiszowi wystawy WAJDA

0

Wystawa WAJDA, fot. Tomasz Markowski, pracownia fotograficzna MNK

Seanse pod gwieździstym niebem, quiz wiedzy o Andrzeju Wajdzie i wydłużenie godzin zwiedzania to wydarzenia towarzyszące wystawie WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ostatni tydzień trwania ekspozycji to także dodatkowe możliwości zobaczenia wystawy z przewodnikiem. Na wydarzenia związane z finisażem MNK zaprasza już od 6 września, a samą wystawę można oglądać do 15 września.

Biegiem na… WAJDĘ

Kto wręczył Andrzejowi Wajdzie Oscara za całokształt twórczości? Kogo Daniel Olbrychski zagrał w „Panu Tadeuszu”? Jaka znana polska poetka i autorka tekstów zainspirowała reżysera do stworzenia postaci Agnieszki w „Człowieku z marmuru”? Być może te właśnie pytania pojawią się na quizie filmowym „Biegiem na… WAJDĘ”, który odbędzie się 6 września o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Podczas quizu uczestnicy odpowiedzą na 50 pytań dotyczących życia i twórczości Andrzeja Wajdy, przygotowanych przez autorkę bloga „Biegiem na film” Annę Kawulę. Quiz „Biegiem na… WAJDĘ” to wydarzenie zarówno dla tych, przed którymi filmy Andrzeja Wajdy nie mają tajemnic, jak i dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o polskim kinie. Różny stopień trudności pytań sprawi, że każdy uczestnik będzie mógł czerpać przyjemność z rywalizacji.

W quizie mogą wziąć udział grupy liczące od 2 do 6 osób, ale chęć udziału w zabawie mogą zgłaszać też osoby indywidualne. Wydarzenie jest bezpłatne, konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja pod adresem: dmarcinek@mnk.pl. Na uczestników quizu czekają filmowe nagrody!

WAJDA nocą

Weekend poprzedzający finisaż wystawy to okazja do zobaczenia wybranych filmów Andrzeja Wajdy, na wielkim ekranie w plenerowym kinie ulokowanym na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Nocne maratony rozpoczną się o godzinie 20.00, a zakończą około 2.00 w nocy.

„Wszystko na sprzedaż” (1968), otwierający pokaz 6 września, to niezwykły film inspirowany tragiczną śmiercią Zbigniewa Cybulskiego, w którym fikcja przeplata się z rzeczywistością. Zaraz po nim widzowie zobaczą „Polowanie na muchy” (1969) – satyryczne spojrzenie na relacje damsko-męskie z Małgorzatą Braunek i Zygmuntem Malanowiczem w rolach głównych. O północy rozpocznie się seans „Człowieka z żelaza” (1981). Historia dziennikarza, który zostaje wysłany do Gdańska w celu zrobienia reportażu kompromitującego jednego z przywódców strajkującej Stoczni Gdańskiej, stała się jednym z najważniejszych filmów Andrzeja Wajdy, uhonorowanym Złotą Palmą w Cannes i nominacją do Oscara.

W sobotę, 7 września, widzowie będą mogli zobaczyć „Dantona” (1982) – polsko-francuską koprodukcję, w której w tytułową rolę przywódcy rewolucji francuskiej wcielił się Gérard Depardieu. O 22.30 rozpocznie się pokaz filmu „Korczak” (1990), przejmującego dramatu o Januszu Korczaku, do którego scenariusz napisała Agnieszka Holland, a muzykę skomponował Wojciech Kilar. Nocny maraton zakończy „Kronika wypadków miłosnych” (1985) – psychologiczny dramat o młodzieńczej miłości na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego.

Po cieszących się ogromną popularnością spotkaniach z cyklu „Aktorzy Wajdy”, „Wajda nocą” to kolejne wydarzenie, podczas którego wystawa WAJDA wychodzi poza mury MNK, a bogata ekspozycja uzupełniana jest seansami filmowymi. Widzowie maratonu filmowego będą mogli też skorzystać z oferty kilku foodtrucków, które w te dwa wieczory zaparkują przed Gmachem Głównym.

Wystawa z przewodnikiem

Ostatnie dni trwania ekspozycji to także szansa na obejrzenie wystawy WAJDA z przewodnikiem. W dwa wrześniowe weekendy Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na dodatkowe oprowadzania po ekspozycji. W sobotę, 7 września, spotkania odbędą się o godzinie 12:00 i 14:00, a w niedzielę, 8 września o 10:30 i 14:00. W kolejną sobotę, 14 września, wystawę z przewodnikiem będzie można zobaczyć o 12:00, 14:00 i 16:00, a w niedzielę, 15 września, o 10:30 i 14:00.

MNK przygotowało także specjalne oprowadzenie po ekspozycji w języku angielskim, które odbędzie się 8 września o 16:30.

Natomiast 11 września, o godzinie 18.00, Muzeum zaprasza na wyjątkowe zwiedzanie wystawy WAJDA dla osób w spektrum autyzmu oraz wysoko wrażliwych. Podczas tego spotkania na wystawie zostaną wyłączone wszystkie projekcje, fragmenty filmów i spektakli teatralnych będą wyświetlane tylko w części zwanej Kinem, wyciszone zostaną efekty dźwiękowe. Zwiedzanie potrwa około 1 godziny.

Udział we wszystkich oprowadzaniach dostępny jest w cenie biletu na wystawę. Do 15 września koszt biletu wynosi 5zł, a dla posiadaczy Karty Krakowskiej bądź biletu do jednego z krakowskich kin studyjnych (zakupionego po 26 lipca) – bilet na WAJDĘ dostępny jest w cenie 1zł.

Wystawa została dofinansowana ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Miejskiej Kraków.









PLACES WORTH YOUR TIME