Rzeźby Bronisława Chromego w nowym kontekście

0

Mija 50 lat, odkąd przed budynkiem Uniwersytetu Rolniczego przy alei Mickiewicza 24/28 pojawiły się rzeźby-owce, autorstwa Bronisława Chromego. Były one darem rzeźbiarza dla krakowskiej uczelni. Mało kto wie, że jedną z prac powstałych w ramach cyklu, słynny artysta przekazał również Skopju, dotkniętemu tragicznym trzęsieniem ziemi w 1963 roku. Rzeźba spędziła w macedońskiej stolicy ostatnie pół wieku, by po latach wrócić czasowo do Krakowa. Do 20 października można zobaczyć ją w Galerii MCK przy Rynku Głównym 25, razem z jedną z owiec sprzed Uniwersytetu Rolniczego.

W Międzynarodowym Centrum Kultury prezentowana jest aktualnie wystawa Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności. To pierwsza tak pełna opowieść o fenomenie odbudowy macedońskiej stolicy po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1963 roku. Ważnym wątkiem wystawy jest też nigdy wcześniej niepokazywana w Polsce kolekcja dzieł polskich artystów, którzy
w geście międzynarodowej solidarności podarowali miastu swoje prace. Stały się one potem częścią zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopju.

Jedną z polskich prac ze skopijskiej kolekcji jest „Owca” – rzeźba autorstwa
Bronisława Chromego, należąca do serii kamiennych dzieł stworzonych przez artystę w latach 60. ubiegłego stulecia. Trzy z nich Bronisław Chromy przekazał również Uniwersytetowi Rolniczemu w Krakowie w 1969 roku.

Uczelnia życzliwie wyraziła zgodę na wypożyczenie jednej ze wspomnianych rzeźb,
aby zaprezentować ją wspólnie z dziełem mistrza Chromego, na co dzień znajdującym się
w zbiorach muzeum w Skopju. Poprzez tę inicjatywę MCK chciałoby podkreślić nieoczywiste krakowskie wątki wystawy o stolicy Macedonii, a przy okazji przypomnieć mieszkańcom miasta postać wybitnego, i tak lubianego przez krakowian artysty, w 50. rocznicę przekazania rzeźb Uniwersytetowi.

Obie rzeźby można odwiedzać w Galerii MCK do 20 października br.









PLACES WORTH YOUR TIME