Sami rządzimy się najlepiej! W 30. rocznicę pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce.

0

Debata ON-LINE 

kanał Muzeofan na YouTube: https://www.youtube.com/user/Muzeofan

Facebook: www.facebook.com/muzeumkrakowa

 

2.06.2020 r., godz. 18.00


27 maja 1990 roku to wyjątkowa data − tego dnia odbyły się pierwsze w wolnej Polsce wybory do samorządu terytorialnego zniesionego w 1950 roku przez władze komunistyczne. 30 lat później Muzeum Krakowa zaprasza na debatę online poświęconą samorządności.

Gdy w 1989 roku przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” wygrywali wybory w całym kraju (zdobyli ok. 53,1% głosów), nikt nie przypuszczał jeszcze, że to właśnie samorządy różnego szczebla staną się ostoją demokracji w Polsce. Mniej niż Sejm podatne na polityczne spory i zawieruchy, bliższe wyborcom na bieżąco recenzującym ich działalność, zbudowały sobie bardzo mocną i niezależną pozycję. Wybory samorządowe są od wielu lat jedynymi, w których obywatele głosują nie tylko na szyldy partyjne, ale też na lokalne komitety tworzone wokół osób koncentrujących się na zarządzaniu swoimi miastami i gminami.

Jakie wyzwania i zagrożenia stoją przed samorządami 30 lat po historycznych wyborach? Które z ich doświadczeń należałoby wykorzystać w naprawianiu polityki ogólnopolskiej? O tym m.in. będą rozmawiali: Bogusław Kośmider (III zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Obsługi Mieszkańców), dr Dominik Jaśkowiec (przewodniczący Rady Miasta Krakowa), prof. Mirosław Stec (UJ), prof. Jacek Purchla (MCK, UEK) i dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (UP).

Debatę poprowadzi dr Michał Niezabitowski (dyrektor Muzeum Krakowa).

 

W czasie debaty będzie można przesyłać pytania moderatorom rozmowy.

 

PLACES WORTH YOUR TIME