Skarbiec Wyspiańskiego / Wyspiański. Skarby ze Lwowa

0

Muzeum Narodowe w Krakowie nie rozstaje się z twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Już od
11 października w Gmachu Głównym będzie można obejrzeć aż dwie wyjątkowe wystawy dzieł artysty – „Skarbiec Wyspiańskiego” oraz „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”.

Można się zastanawiać, czy aby nie za dużo już prezentacji dzieł tego artysty? Odpowiedź z perspektywy muzealników czy historyków sztuki, ale najpełniej z punktu widzenia miłośników sztuki jest jednak oczywista. Nie możemy dopuścić, aby większość dzieł artysty pozostawała schowana, a na ekspozycji prezentowano mniej niż dziesięć jego prac – mówi dr hab. Andrzej Betlej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Nie chcąc pozbawiać odwiedzających możliwości kontaktu z twórczością Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę „Skarbiec Wyspiańskiego”, która będzie prezentować wybór najważniejszych prac artysty z kolekcji muzeum. To właśnie MNK jest w posiadaniu największego zbioru dzieł Wyspiańskiego, liczącego ponad tysiąc obiektów. W prezentowanej kolekcji znajduje się nie tylko malarstwo portretowe i pejzażowe, ale także projekty do dekoracji krakowskiego kościoła Franciszkanów, katedry lwowskiej i krakowskiej oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, a ponadto rysunki ołówkowe, studia węglem, szkice tuszem, akwarele, malarstwo olejne, grafika warsztatowa i użytkowa oraz rzemiosło artystyczne. Dzięki wystawie obiekty będą ciągle dostępne dla publiczności, zaprezentowane zostaną jednak w nietypowej formie – otwartego magazynu.

„Skarbiec Wyspiańskiego” będzie miał trzy odsłony, a w ramach każdej z nich widzowie zobaczą inne dzieła artysty. Kuratorki zadbały jednak o to, by podczas wizyty w muzeum zwiedzający mogli obejrzeć obiekty reprezentatywne dla poszczególnych okresów twórczości Wyspiańskiego. Wszystkie dzieła, choć zasłaniane i eksponowane cyklicznie, będą cały czas dostępne w przestrzeni wystawy.

Z kolei „Wyspiański. Skarby ze Lwowa” to wystawa prezentująca po raz pierwszy w Polsce całą kolekcję dzieł Wyspiańskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B. G. Woźnickiego. Będzie można zobaczyć cztery pastele z lat 1893–1894: Portret dwóch dziewczynek, Studium głowy chłopca, Portret dziewczynki z kwiatem rumianku w dłoni oraz Dama w liliowej sukni. Na ekspozycji pojawią się także 64 luźne szkice i studia rysunkowe, m.in. szkice z okresu pierwszej podróży artystycznej po Europie w 1890 roku, rysunki dokumentujące służbę wojskową Wyspiańskiego w Krakowie w listopadzie 1890, szkice paryskie z 1891 czy karykatury historyczne z 1900 roku.

We Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B. G. Woźnickiego znajduje się czwarta pod względem wielkości kolekcja dzieł Stanisława Wyspiańskiego przechowywana w zbiorach muzealnych. Historia tworzenia kolekcji wiąże się z dziejami zbiorów polskiego malarstwa we Lwowie przełomu wieków
XIX i XX. W 1897 roku magistrat miasta powziął decyzję o utworzeniu we Lwowie miejskiej galerii obrazów. Pięć lat później przydzielił z budżetu miasta fundusze na zakup dzieł sztuki. Zbiory bogaciły się jednak głównie dzięki darom społeczeństwa
– mówi Magdalena Laskowska, kuratorka wystawy.

Obie ekspozycje będzie można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do
1 marca 2020 roku.

Wraz z otwarciem nowych wystaw MNK publikuje kolejną, trzecią już odsłonę katalogu prac Stanisława Wyspiańskiego. W książce „Wyspiański. Posłowie” autorstwa Magdaleny Laskowskiej i Łucji Skoczeń-
-Rąpały zamieszczono dzieła z dwóch wystaw – zakończonej niedawno „Wyspiański. Posłowie” oraz właśnie otwartej „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”.

Na wystawie „Wyspiański” oraz kolejnych ekspozycjach dzieł artysty w MNK „Wyspiański. Nieznany”
i „Wyspiański. Posłowie”, również cieszących się dużą popularnością, odnotowano w latach 2017–2019 ponad 350 tys. odwiedzin.

Informacje dla zwiedzających

 

Wystawy:

Wyspiański. Skarby ze Lwowa

Skarbiec Wyspiańskiego

11 października 2019 – 1 marca 2020

Gmach Główny, Kraków, al. 3 Maja 1

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek – piątek: 9.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 18.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

Kuratorzy: Magdalena Laskowska, Łucja Skoczeń-Rąpała

Koordynatorzy: Olga Pawlak, Katarzyna Stolarz

Aranżacja: Magdalena Bujak

Wystawa „Wyspiański. Skarby ze Lwowa” została
przygotowana we współpracy z Lwowską Narodową
Galerią Sztuki imienia B. G. Woźnickiego.

Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie: PZU

Partner Strategiczny Muzeum Narodowego w Krakowie: Lotto

PLACES WORTH YOUR TIME