Sobieski w Częstochowie Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu

0

Sobieski w Częstochowie Jana Matejki.
Wokół bohatera i obrazu

18.10 – 17.02.2019, Dom Jana Matejki – Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawą „Sobieski w Częstochowie Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu” w Domu Jana Matejki świętujemy 180. rocznicę urodzin i 125. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. Twórcy ekspozycji akcentują m.in. zainteresowania Matejki postacią „ostatniego rycerza chrześcijaństwa”.

Wybitny malarz kilkakrotnie w swojej twórczości przedstawiał wydarzenia związane z wyprawą wiedeńską i postacią króla Jana III Sobieskiego.
Wykonał szkice postaci, szkice kompozycyjne do obrazów, projekt pomnika króla,  uwiecznił go  także
w dziele „Ubiory w Polsce”
– mówi Marta Kłak-
-Ambrożkiewicz, kierownik Domu Jana Matejki, oddziału MNK, i kuratorka wystawy.

Obraz Jan III  Sobieski składa ślub w Częstochowie z 1859 roku wykazuje, zdaniem kuratorki, dbałość Matejki o detale już na wczesnym etapie jego twórczości. Uwagę widzów przyciągną akademickie wykończenia oraz pełne emocji sceny, budowane przez malarza z reżyserską maestrią.

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz rekwizytów malarskich oraz szkiców kompozycyjnych pochodzących ze zbiorów Domu  Jana Matejki.

Artysta rozpoczął pracę nad obrazem Janem III Sobieski
składa ślub w Częstochowie
na studiach w Monachium i  ukończył go w 1859 roku w Krakowie. Na obrazie przedstawił wydarzenia z 25  lipca 1683 roku, gdy w drodze do Wiednia, król Jan III Sobieski wraz z rodziną zatrzymał się na Jasnej Górze. Od prowincjała o.o.  paulinów otrzymał wtedy błogosławieństwo
oraz szablę i ryngraf, a sam złożył przysięgę, że będzie bronił Rzeczpospolitej i całego chrześcijaństwa.
12 września połączone siły polskie i cesarstwa austriackiego pod dowództwem Jana III Sobieskiego, spiesząc z odsieczą Habsburgom, odniosły zwycięstwo nad tureckimi wojskami Kara Mustafy.

Do tego wydarzenia nawiązuje wielkoformatowy obraz  Jana Matejki  „Jan III Sobieski pod Wiedniem w r. 1683”, który został podarowany przez artystę jako dar narodu polskiego papieżowi Leonowi XIII w 1883 r. i jest odtąd
eksponowany w Muzeach Watykańskich w Sali Sobieskiego. Dzieło rozpoczęte przez artystę w czerwcu 1881, ukończone w sierpniu 1883 roku podkreślało udział i rolę Polski w wydarzeniu historycznym istotnym dla całego chrześcijaństwa
– opowiada Marta Kłak-Ambrożkiewicz. Papież nagrodził malarza za ten obraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Piusa IX.

Dzieło Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie wypożyczono z Muzeum Sztuki w Łodzi – Oddziału Pałac Herbsta.

(Opr. UW)

PLACES WORTH YOUR TIME