SPACER ŚLADAMI HASIORA

0

SPACER ŚLADAMI HASIORA

29 grudnia godz. 12.00

Galeria Władysława Hasiora

Zapraszamy do udziału w spacerze po miejscach związanych z twórczością i życiem Władysława Hasiora, który poprowadzi Anna Batko.

Hasior to milion historii i anegdot zaklętych w niemej, przysłoniętej reklamami, tkance miasta, opowiadanych przez jego przyjaciół i znajomych, przyjezdnych i ludzi, którzy oglądali warsztat pracy artysty tylko z daleka. To nieistniejąca już „Restauracja Rybna”, gdzie z  przyjaciółmi spędzał typowo „męskie” wieczory przy wódce, to „Watra” i  „Chata Zbójnicka”, skąd zawsze miał łatwy „transport” do domu, to pracownie Walocha i Brzozowskiego, i wreszcie cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie go pochowano, pośród przyjaciół, a zarazem rzeźb i nagrobków, wykonanych w jego pracowni, z widokiem na Tatry i z Zakopanem w sercu.

 

ŻYWIOŁ – FANTAZJE (GDYBY HASIOR BYŁ MUZYKIEM) KONCERT GRUPY PATHMAN

29 grudnia godz. 18.00

Galeria Władysława Hasiora

Muzeum Tatrzańskie zaprasza serdecznie do wspólnego świętowania i podsumowania Roku Hasiora.

Piotr Kolecki i Marek Leszczyński od prawie 42 lat wydeptują swoją ścieżkę, wierni idei ATMANA, następnie PATHMANA (polska scena niezależna). Ścieżka ta, pełna pasji i poszukiwań, prowadzi do indywidualnego, osobistego świata dźwięków, pojęć i wyobrażeń kreując odmienną rzeczywistość. Ścieżka, której nie da się zaklasyfikować do określonej kategorii lub nurtu muzycznego. Niekonwencjonalne wykorzystanie instrumentów akustycznych czy choćby garści kamieni, patyków, kawałków blach okrętowych, głosu, przyprawione odrobiną elektroniki ilustruje słuchaczowi świat idei poza muzycznych – opowieści, obrzędu, misterium. Muzyka zespołu to otwarte kompozycje wypełnione ciągłym, improwizowanym dialogiem muzyków ze światem, przekaz specyficznego postrzegania natury, człowieka i „cywilizacji”. Stanowi często oprawę muzyczną do wystaw, spektakli teatralnych czy filmów.

Tak będzie i tym razem. Muzyka zabrzmi na tle prac oraz impresji na ich temat, prac mistrza Władysława Hasiora. Koncert grupy będzie zwieńczeniem obchodzonego przez Muzeum Tatrzańskie i miasto Zakopane Rok Władysława Hasiora.

Założycielom grupy  PATHMAN towarzyszyć będą Włodzimierz Andrzej Kiniorski, Jan Kubek oraz Piotr Majerczyk.

PLACES WORTH YOUR TIME