Spacerujemy do końca grudnia! A przed nami – aż 10 październikowych przechadzek

0

Spacerujemy do końca grudnia! A przed nami – aż 10 październikowych przechadzek

Krakowianie kochają swoje miasto: uwielbiają chodzić na kawusię i jesiennymi popołudniami przesiadywać w przytulnej kawiarence, jedząc ciasteczka z borówkami. Wychodzimy na pole, flizujemy łazienki i – jak się okazało – jesteśmy fanami swojego miasta, bo wejściówki na wszystkie spacery, a było ich już blisko siedemdziesiąt – rozeszły się błyskawicznie. Dlatego organizatorzy przechadzek – Miasto Kraków i KBF – przedłużają akcję do końca roku! Podczas dwóch najbliższych weekendów czeka na dzielnych spacerowiczów aż 10 wycieczek z przewodnikami! Nie zważając na pierwsze jesiennie chłody – bądźmy turystami w swoim mieście!

17 i 18 października

Po szybkim śniadaniu czas na pierwszą wyprawę szlakiem „Słynnych literatów Krakowa”, która rozpocznie się o 9.30 w sobotni poranek. Kraków to niekwestionowana stolica pisarzy i artystów, jedyne miasto na świecie, w którym mieszkało jednocześnie dwoje laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Natomiast o godzinie 12.00 przewodnicy będą czekać na wszystkich tych, których interesuje „Filantropia w Krakowie”. Uczestnicy przechadzki poznają najciekawsze opowieści o organizacjach charytatywnych – od średniowiecznych zakonów żebraczych, poprzez bractwa, aż do współczesnych fundacji. O 14.00, osładzając sobie popołudnie cynamonowymi kanelbulle, spacerowicze posłuchają historii o najważniejszych wydarzeniach z czasów panowania dynastii Wazów i poznają odpowiedzi na pytania, jak wyglądał „Kraków przed i po potopie szwedzkim” i jak odbudowywano miasto po najeździe Szwedów w XVII wieku.

Niedziela upłynie pod znakiem znanych postaci związanych z Krakowem. Już o 12.00 uczestnicy spaceru, odziani w ciepłe płaszcze i czapki z pawimi piórami, wszystkimi zmysłami poczują sztukę dzięki szlakowi poświęconemu twórczości Stanisława Wyspiańskiego – jednego z niekwestionowanych „Gigantów Krakowa”. Dwie godziny później rozpocznie się przechadzka poświęcona innej wielkiej postaci związanej z grodem Kraka. „Kraków Jana Pawła II w setną rocznicę urodzin” to propozycja dla wszystkich tych, których interesują lokalizacje związane z papieżem Polakiem – miejsca, które go ukształtowały i w których nadal można poczuć jego obecność.

Spacery przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych.

Wszystkie spacery są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

 

Rezerwacja wejściówek na spacery 17 i 18 października ruszy we wtorek 13 października o godzinie 14.00. 

 

Spacer 59, 17.10.2020 godz. 09.30 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer59/

Spacer 60, 17.10.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer60/

Spacer 61 17.10.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer61/

Spacer 62 18.10.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer62/

Spacer 63 18.10.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer63/

 

24 i 25 października

 

Każdy obudzony w środku nocy zna odpowiedź na pytanie, kto zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim będzie patronem spaceru „Miasta założone przez Kazimierza Wielkiego (Kazimierz i Kleparz)”, który rozpocznie się w sobotę 24 października o 9.30. Przewodnik opowie miłośnikom historii o królewskiej wizji trójmiasta na przykładzie podkrakowskiej Florencji i Kazimierza. O 12.00 uczestnicy spaceru dowiedzą się, że historia Krakowa miała niejednokrotnie kobiece oblicze. Podążając „Rakowickim szlakiem słynnych krakowianek”, przewodnicy opowiedzą historie znanych, a niekiedy także zapomnianych już kobiet, które wpisały się w dzieje miasta. Sobotnie wędrówki zakończą się po przejściu „Szlaku Młynówki Królewskiej” (start o godzinie 14.00). Park Młynówka Królewska to idealne miejsce dla spacerowiczów i rowerzystów, a także dzieci – niedzielne popołudnie będzie zatem okazją, by przejść się dawnym korytem rzeki Rudawy, które jest jednocześnie częścią najdłuższego parku w Polsce.

 

W południe 25 października organizatorzy przygotowali nostalgiczną podróż w czasie szlakiem „Żydowskich cmentarzy”. Kraków jest miastem nierozerwalnie związanym z kulturą żydowską – żydowscy mieszkańcy Krakowa byli jego częścią przez kilka wieków i ich cmentarze są jednym z ważniejszych miejsc pamięci. Weekendowe zwiedzanie miasta zakończy się przechadzką „Film i kino w Krakowie”. Uczestnicy poznają miejsca utrwalone na taśmie filmowej, a przewodnicy odkryją przed nimi historię krakowskich kin i niegdysiejszych gwiazd ekranu. 

 

Rezerwacja wejściówek na spacery 24 i 25 października ruszy we wtorek 20 października o godzinie 14.00. 

Linki do rezerwacji będą dostępne na Facebooku akcji: TUTAJ

 

 

  • Niezbędne informacje dotyczące spacerów 

 

 

Każdy ze spacerów trwa 2 godziny i jest prowadzony w języku polskim.

W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).

Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować przez portal EVENEA. 

Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie 2 wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy na dany weekend zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki. 

Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualnościach portalu www.krakow.travel. 

Spacer po jazzowym Krakowie (krakow.travel)

W Krakowie jazz rozbrzmiewa od bardzo dawna i można go usłyszeć niemal wszędzie. Już w dwudziestoleciu międzywojennym fani nowej formy ekspresji zabiegali o zarejestrowanie swojego stowarzyszenia, a muzyka jazzowa nie ucichła w mieście nawet w czasie okupacji. 

Nowy spacer na portalu krakow.travel to okazja dla wszystkich wielbicieli jazzowych szaleństw do wyruszenia w niezwykłą podróż szlakiem jazzu w Krakowie: http://krakow.travel/wycieczki/37570.

PLACES WORTH YOUR TIME