Stworzenie świata Haydna pod batutą Andrzeja Kosendiaka

0

Nie wybrzmiało jeszcze echo zasłużonych braw po Haendlowskim oratorium Jefte, prezentowanym w ostatni weekend listopada, a w repertuarze Filharmonii Krakowskiej kolejne wielkie oratorium – tym razem Stworzenie świata Josepha Haydna, najstarszego z klasyków wiedeńskich. Podczas koncertów w piątek 8 grudnia o godz. 19.30 i w sobotę 9 grudnia br. o godz. 18.00 Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej w kreacji tego dzieła prowadzi Andrzej Kosendiak, Dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, aktywny popularyzator muzyki dawnej. W charakterze solistów wystąpią Paulina Boreczko-Wilczyńska – sopran, Nicholas Sharratt – tenor i Sebastian Szumski – bas.

Zawsze zastanawiałem się, jak to możliwe, że Haydn przewidział teorię Wielkiego Wybuchu. Stworzenie świata zaczyna się od wystrzału – gra forte wielka orkiestra, dudnią kotły – spośród chaosu Bóg stwarza światło. Okazało się, że Haydn miał doskonałą intuicję, bo tam, gdzie kończą się nasze możliwości poznawcze, jest miejsce dla sztuki, a w szczególności dla muzyki. Artysta zauważa to, czego nie dostrzega zwykły człowiek, wyczuwa to, czego większość z nas nie pojmuje. Oratorium Haydna jest olśnieniem twórcy, które przekazane poprzez muzykę przybliża nas wszystkich do zjawisk nieogarniętych ludzkim umysłem. – napisał kiedyś dla Tygodnika Powszechnego Andrzej Kosendiak. Oratorium opowiada i przedstawia historię stworzenia świata, czerpiąc ją zarówno z Biblii, jak i Raju utraconego Johna Miltona. Prawykonane w 1798 roku ugruntowało sławę swego autora, błyskawicznie przechodząc przez całą Europę – także w wersji anglojęzycznej, która obecnie ma status drugiej oficjalnej. Tę właśnie wersję usłyszymy podczas koncertów w Filharmonii Krakowskiej.

Piątkowy koncert poprzedzi prezentacja poezji Anny Piwkowskiej, poetki, eseistki i powieściopisarki, autorki tekstów piosenek do XVIII-wiecznej opery Macieja Kamieńskiego Nędza uszcześliwiona. Spotkanie z poetką jest kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy prezentacji twórczości poetyckiej inspirowanej muzyką.

Bilety: 80-40 zł
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

PLACES WORTH YOUR TIME