Święto perkusji w krakowskiej Filharmonii

0

Raz w roku Filharmonia Krakowska zamienia się w świątynię muzyki perkusyjnej. Dzieje się tak za sprawą Ryszarda Haby – znakomitego perkusisty i jednocześnie spiritus movens Spotkań z Muzyka Perkusyjną organizowanych za jego sprawą od dziesięciu lat w krakowskiej Filharmonii. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, zgromadzi wielbicieli bogatego instrumentarium perkusyjnego, rytmów i niespotykanych brzmień już  w najbliższą niedzielę, 3 czerwca o godz. 18.00.

Ideą Spotkań jest popularyzacja muzyki perkusyjnej, próba zaprezentowania nowych pomysłów oraz zaangażowanie młodego pokolenia perkusistów do tworzenia wspólnych projektów. Na przestrzeni dziesięciu lat tematem przewodnim Spotkań z Muzyką Perkusyjną były kotły, werble, marimba i wibrafon, minimalizm  w muzyce, Chór & perkusja czy  kompozycje Mozarta w kontekście użycia perkusji. Siódma edycja cyklu stała się prawdziwym perkusyjnym show z zaproszonymi do wspólnego grania gwiazdami jazzu, zaś ósma –  powróciła do tematu kotłów w nowej odsłonie programowej. Ubiegłoroczne, dziewiąte już z kolei wydanie Spotkań, koncentrowało się na prezentacji muzyki komponowanej na kwartety perkusyjne, natomiast jubileuszowa edycja, jest  próbą połączenia dotychczasowych wysiłków artystycznych podjętych przez twórców cyklu na przestrzeni ostatniej dekady.

Program   obfituje w rzadko grywane oraz całkiem nowe kompozycje wykorzystujące instrumenty perkusyjne. Jubileusz Spotkań zbiega się z X rocznicą śmierci prof. Krystyny Moszumańskiej-Nazar i dedykowany jest jej pamięci. „Perkusja jest znakiem rozpoznawczym dla tej kompozytorki, zaś jej pomysłowe wykorzystanie perkusji do dziś fascynuje i inspiruje zarówno twórców, jak i wykonawców. Osobista znajomość z panią profesor i dług wdzięczności  pozostaną na zawsze w mojej pamięci” – mówi Ryszard Haba, pomysłodawca cyklu, twórca Haba Percussion Group, na co dzień kierownik grupy perkusji w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej.

Wśród bogatej i różnorodnej prezentacji możliwości instrumentów perkusyjnych, opartej o utwory XX i XXI wieku, ale także z pogranicza jazzu i rocka, w drugiej części koncertu pojawią się kompozycje latynoamerykańskie. Po raz pierwszy w historii publiczność Spotkań poczuje energię prawdziwej brazylijskiej samby wykonywanej na oryginalnych instrumentach, także we własnej, zespołowej improwizacji batucady.

Głównym bohaterem koncertu będzie zespół Haba Percussion Group, który poprowadzi charyzmatyczny dyrygent młodego pokolenia – Sebastian Perłowski, w charakterze specjalnego solisty wieczoru wystąpi organista Michał Białko, na potrzeby tego projektu grający także na instrumentach perkusyjnych.

Bilety:  40-30 zł
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

PLACES WORTH YOUR TIME