Szopka nie tylko krakowska

0

Galeria Krypta u Pijarów wraz ze Stowarzyszeniem Ceramika bez granic
serdecznie zapraszają na wystawę

SZOPKA NIE TYLKO KRAKOWSKA

Boże Narodzenie w oczach współczesnych artystów

prof. Marita Benke-Gajda 

Magdalena Cisło, Małgorzata Stańczyk-Nagraba, Maria Bieńkowska-Kopczyńska , Paweł Legutko, Zbigniew Gierczak, , Jakub Niewdana, Ewa Szlachetka – Depak, Barbara Arabska, Elżbieta Rydzewska, Bogdan Czesak, Jadwiga Gajda – Lusina, Jan Biczysko, Maciej Leszek Jankowski, Agata Kardas, Krystyna Zaboklicka, Iwona Piętowska- Kusior, Weronika Gajda

Wernisaż we wtorek 5 lutego 2019 o godz. 18:00
W nowym miejscu – ul. Pijarska 17 (bliżej Bramy Floriańskiej, piwnice Hotelu Polskiego)


Wystawa czynna od 30 stycznia 2019 do 27 lutego 2019, od wtorku do piątku w godz. 13:00-17:00

Kraków, ul. Pijarska 17

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków

www.krakow.pl

Szopka bożonarodzeniowa makieta lub diorama przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa (stajni, jaskini lub groty). Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny (mały Jezus, Maria oraz Józef). Najczęściej elementem szopki polskiej są także postaci Trzech Mędrców, pasterzy, a także bydło (wół i osioł – zob. Iz 1,3) i owce, Gwiazda Betlejemska, anioły.

Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą np. szopka neapolitańska (od 8 XII), szopka krakowska (pierwszy czwartek grudnia).

Szopka bywa wykonywana jako miniatura – jako taka często jest obiektem kolekcjonerskim, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. Tak zwana „żywa szopka”, to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby.

Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.

(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szopka_bożonarodzeniowa)

Początek listopada. Jeszcze nie zgasły znicze na grobach naszych bliskich, a zapaliły się lampki choinkowe w galeriach handlowych. Mimo, że do Świąt Bożego Narodzenia pozostało dobre 6 tygodni, maszyna marketingowa już ruszyła pełną parą. Mikołaj w stroju krasnala, bańki, wianki, choinki, pierniki i… prezenty, prezenty, prezenty. Gdzieś w tym codziennym pośpiechu zgubiliśmy drogę do Betlejem. Historia Dzieciątka, które przyszło na świat w stajence/grocie/gospodzie zeszła na drugi plan. Zdaje się, że coraz częściej zapominamy w czym naprawdę tkwi istota Bożego Narodzenia.

O tym właśnie pragniemy przypomnieć Państwu my – artyści biorący udział w wystawie “Szopka nie tylko krakowska”. Staramy się namówić Państwa, odbiorców naszej twórczości, do podjęcia tego wysiłku i spojrzenia nieco dalej w głąb szopki. Tam za zasłoną z pazłotek, świecidełek, barwnych postaci i rozmaitych zwierząt przychodzi na świat Zbawienie. Każdy z nas opowiada tę historię na swój sposób. Jedni przedstawiają bliższą tradycji wersję wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, inni zaś posługują się wyłącznie znakiem, symbolem. Taka różnorodność postaw twórczych daje nadzieję na to, że, kolokwialnie rzecz ujmując, każdy z Państwa znajdzie na tej wystawie coś dla siebie. Zapraszamy zatem do wspólnej wędrówki do Betlejem. Oby udało nam się odnaleźć prawdziwą istotę Świąt Bożego Narodzenia.\

Jadwiga Gajda-Lusina









PLACES WORTH YOUR TIME