Szymon Nehring w krakowskiej Filharmonii

0

Pierwszy występ Szymona Nehringa w krakowskiej Filharmonii po sukcesie w Tel Awiwie.
Krótko po spektakularnej wygranej w jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie – konkursie Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, Szymon Nehring, niezwykle utalentowany i obiecujący pianista młodego pokolenia wystąpi w recitalu mistrzowskim w Filharmonii Krakowskiej. Koncert odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 28 stycznia br. o godz. 18, różnorodny repertuar recitalu umożliwi pełniejsze poznanie artystycznego oblicza znanego szopenisty.

Szymon Nehring dał się poznać polskiej publiczności przede wszystkim za sprawą niezwykle udanego udziału w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku, podczas którego zdobył wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym nagrodę Filharmonii Krakowskiej dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu. Artysta ma już w swoim dorobku liczne zwycięstwa i wyróżnienia, wśród których wspomnieć należy chociażby zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy w 2014 roku, stypendium Krystiana Zimermana, czy nagrodę polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku – recital solowy, a także Jokera magazynu Crescendo oraz nagrodę Supersonic magazynu Pizzicato. Jednak to właśnie zwycięstwo w konkursie w Tel Awiwie – po raz pierwszy zdobyte przez pianistę z Polski – jest laurem przynoszącym międzynarodową sławę i liczne koncertowe zaproszenia z całego świata.

Rodowity krakowianin, absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, uczeń Olgi Łazarskiej i profesora Stefana Wojtasa, z którym współpracuje od 2013 rok, obecnie rozpoczął studia pod kierunkiem prof. Borisa Bermana w Yale School of Music. Pianista od dziecka występował w Filharmonii Krakowskiej – jako jedenastolatek uczestniczył w koncertach dla dzieci pt. „Na zamku czarnoksiężnika” (2006 r.), w roku 2010 wcielił się w 15-letniego Fryderyka Chopina podczas koncertów „W salonie muzycznym u Państwa Chopinów”, jakie odbyły się w Filharmonii Krakowskiej w rocznicę 200-lecia urodzin kompozytora. Od lat zatem związany z salą Filharmonii Krakowskiej, od lat słuchany przez krakowską publiczność na różnych etapach artystycznego rozwoju. Najbliższy koncert Szymona Nehringa to prezentacja wachlarza jego pianistycznych interpretacji, od sonat fortepianowych Haydna (As-dur, Hob. XVI:31) i Brahmsa (nr 1 C-dur op. 1), po utwory Karola Szymanowskiego (Mazurki op. 50 nr 1-4 i Wariacje b-moll op. 3) oraz Trois mouvements de Pétrouchka Igora Strawińskiego.

Artysta za namową Filharmonii Krakowskiej zgodził się, aby podwójne zaproszenie na jego recital wraz z kolacją w jego towarzystwie licytowane były na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dochód z aukcji zasili konto fundacji, która w tegorocznym finale zbiera środki na uposażenie oddziałów neonatologicznych polskich szpitali.


Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45


PLACES WORTH YOUR TIME