Terribly close: Polish Vernacular Artists Face the Holocaust. Nowa wystawa czasowa w MEK

0

W piątek, 30 listopada, o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej „Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady”.

Wystawa Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady przybliża prace artystów, pochodzące z polskich i niemieckich publicznych kolekcji etnograficznych oraz zbiorów prywatnych i opowiadające o wojnie, widzianej z bardzo bliskiej perspektywy. Część z nich celowo lub przypadkiem ujęła Zagładę, pokazując ją jako tragedię Żydów, martyrologię Polaków lub uniwersalny dramat ludzkości.

Wybrane prace zostały sfotografowane przez Wojciecha Wilczyka. Artysta tworząc serię Powiększenia (2016-2018), skupił się na spojrzeniach twórców, którzy stają się świadkami lub postronnymi. Wilczyk kieruje nasz wzrok w ślad za nimi, w stronę ofiar i sprawców. Seria ta współtworzy wystawę.

W dniu wernisażu, w godzinach 12.00 – 14.00, organizujemy „godziny dla mediów”, w trakcie których będzie można spotkać się i porozmawiać z zespołem kuratorskim. Serdecznie zapraszamy do Domu Esterki (ul. Krakowska 46).

Kuratorzy wystawy: Erica Lehrer, Roma Sendyka, Wojciech Wilczyk, Magdalena Zych.

Informację prasową w języku angielskim przesyłam w załączniku. W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

Będę wdzięczna za przekazanie tej informacji do publicznej wiadomości.

Serdecznie pozdrawiam,

Ludmiła Maruszewska

Promotion specialist

mob. +48 507 946 675

maruszewska@etnomuzeum.eu

Muzeum Etnograficzne

im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Pl. Wolnica 1, 31-060 Kraków,

www.etnomuzeum.eu

PLACES WORTH YOUR TIME