TOP 5: Ranking polskich ośrodków narciarskich

0

Sezon 2020 na narty – czas start! Aby poszaleć na stoku, wcale nie trzeba jechać za granicę! Który ośrodek w Polsce sprawdzi się jako przyjazne miejsce dla początkujących narciarzy? Gdzie znajduje się białe eldorado z 40 kilometrami tras dla doświadczonych zjazdowców, a na jakim stoku najlepiej odnajdą się amatorzy zimowego freestyle’u na desce? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w rankingu ośrodków narciarskich w Polsce, przygotowanym przez portal rezerwacyjny Travelist.

1. Szczyrk Mountain Resort, Szczyrk

Największy ośrodek sportów zimowych w Beskidach, zlokalizowany w Beskidzie Śląskim, udostępnia amatorom białej zabawy aż 25 km zróżnicowanych – a przy tym wyprofilowanych i poszerzonych – tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych. Co więcej, od kilku sezonów, dzięki współpracy z sąsiednim Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Beskid Sport Arena, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie! Jest gdzie zjeżdżać, a i z wjazdem na górę nie ma problemów.

Na terenie ośrodka działa 10-osobowa kolej gondolowa i trzy 6-osobowe koleje kanapowe, z których najmłodsza umożliwia płynne przemieszczanie się pomiędzy ośrodkami Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznem. Optymalne warunki do jazdy w godz. 8.30-16.00 (oraz jazdy wieczornej w godz. 18.00-21.00) zapewnia całkiem nowy system naśnieżania z dużym zbiornikiem o pojemności odpowiadającej 40 basenom olimpijskim. Dodajmy do tego parking na około 700 samochodów przy dolnej stacji Szczyrk-Gondola, wielofunkcyjny budynek z infocentrum, wypożyczalnią sprzętu, serwisem i przechowalnią, bar Apres Ski pod stokiem oraz SunBox na Hali Skrzyczeńskiej – i cieszmy się prawdziwym narciarskim eldorado na ziemi polskiej.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 129 zł (ceny kształtują się dynamicznie)

2. Zieleniec Ski Arena

Największy kurort narciarski w polskich Sudetach, a przy tym jedyna w Polsce miejscowość o typowo alpejskim mikroklimacie, gdzie śnieg spotykany jest przez niemal 150 dni w roku. Jednym słowem, a konkretnie w trzech słowach, Zieleniec Ski Arena – sieć ośrodków narciarskich na terenie Gór Orlickich i Bystrzyckich, obsługiwanych przez jeden karnet.

Pośród 23 km udostępnionych tras przeważają trasy łatwe i rekreacyjne – idealne dla rodzin z dziećmi – ale i bardziej wymagający narciarze znajdą tu kilka czerwonych, na tyle stromych i szerokich, by móc spróbować dynamicznej jazdy carvingowej. Na tych zaś, którzy czekają na naprawdę silne emocje i dawkę adrenaliny, czeka snowpark z torem snowcrossowym.

Osią, a zarazem największą atrakcją kurortu, jest pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express, którą można podróżować na 6-osobowej kanapie lub w 8-osobowej gondoli. Kolejny obowiązkowy punkt na narciarskiej mapie to kompleks Winterpol z 6-osobową kanapą, która krzyżuje się z 4-osobowym krzesłem Gryglówka. Na północy Zieleńca działa ponadto 4-osobowa kanapa, a na południu zlokalizowane są wyciągi Nartorama i Diament, połączone leśnym łącznikiem. Dodajmy do tego kolej krzesełkową i kilka orczyków ośrodka Mieszko, a utrzymujemy łącznie… aż 30 wyciągów z 6 nowoczesnymi kanapami!

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

 

3. Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

Najpopularniejsza narciarska lokalizacja na Podhalu udowadnia, że można w Polsce stworzyć supernowoczesny, przyjazny całej rodzinie ośrodek na miarę najlepszych alpejskich wzorców. Mimo że technicznie w Białce działają obok siebie 3 różne stacje narciarskie – Kotelnica, Bania i Kaniówka – wszystkie połączono tak, że pracują jak jeden organizm.

Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać wyciągi (19) oraz trasy, których jest przeszło 20. Narciarze mają do dyspozycji ponad 14 km stoków o zróżnicowanym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po odcinki posiadające homologację FIS. Ponadto, dzięki sztucznemu oświetleniu szusować tu można od godz. 9.00 do 22.00. To z pewnością dość czasu, by odwiedzić dodatkowo jeden z największych w naszym kraju snowparków (300 m długości) z boksami, poręczami i różnego rodzajami skoczniami.

Wśród najnowszych inwestycji jest siódma w ośrodku, a dziewiąta w całej Białce kolej linowa z 6-osobowymi podgrzewanymi kanapami, na których w ciągu godziny na szczyt Wysokiego Wierchu wjedzie nawet 3000 adeptów białego szaleństwa. Można się do niej dostać bezpłatnym skibusem, który kursuje od stacji dolnej kolei numer I do kolei Remiaszów i z powrotem co pół godziny.  Na wszystkich stacjach obowiązuje karnet Tatry Super Ski, z którym można poszusować także w 16 innych stacjach narciarskich w Polsce i na Słowacji.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

Kasprowy Wierch, Zakopane

To najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce (aż 1959 m n.p.m!), a tym samym kultowa góra wśród polskich narciarzy. Podróż jedyną w Polsce wysokogórską koleją linową trwa ok. kilkunastu minut, a panoramiczne widoki na ośnieżone góry i doliny Tatrzańskiego Parku zapierają dech w piersiach. Zimą wagoniki przewożą jednorazowo nawet do 60 osób, na które czekają u celu dwa najwyżej położone budynki w naszym kraju – górna stacja kolejki oraz Obserwatorium Meteorologiczne – a także… 14 km tras narciarskich na naturalnym śniegu.

Fani białego puchu mogą wykazać się na trasie Gąsienicowej oraz na najwyżej położonej i najdłuższej w naszym kraju trasie Goryczkowej, o rekordowej jak na polskie warunki różnicy wzniesień – aż 1 km! Obie trasy przeznaczone są jedynie dla doświadczonych narciarzy, o czym przypomina oznaczenie kolorem czarnym nartostrady wiodącej z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic. Wbrew obiegowej opinii, że Zakopane odstrasza drożyzną, ceny wcale nie są wygórowane. Jeśli do tego jesteście fanami Krupówek zimą, to macie teraz dodatkową motywację, aby w tym sezonie wybrać się właśnie do Zakopanego, które jest przecież nieoficjalną zimową stolicą Polski.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 120 zł

Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Popularny ośrodek w najbardziej znanym górskim uzdrowisku może poszczycić się naprawdę dobrymi warunkami naturalnymi dla fanów białej zabawy – pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj często nawet do 5 miesięcy w roku. Największa atrakcją beskidzkiej stacji jest bez wątpienia kolej gondolowa z 6-osobowymi kabinami, które w ciągu godziny są w stanie dowieźć na szczyt 1600 osób. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów pozostają także dwie 4-osobowe kolejki krzesełkowe i pięć wyciągów orczykowych zapewniających wygodny dostęp do 10 tras zjazdowych o łącznej długości niemal 10 km, w tym także z homologacją FIS.

Amatorzy białego szaleństwa ze sportowym zacięciem mogą sprawdzić się na trasie slalomowej z pomiarem czasu. Ci, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności, skorzystać mogą z oferty Szkoły Jaworzyna Ski & Snowboard, a najmłodsi – z Akademii Misia Polarnego. Udogodnienie dla zmotoryzowanych stanowi ponad 800 miejsc parkingowych w pobliżu dolnej stacji kolejki oraz 150 miejsc przy zbiegu tras IIA oraz IV (Polana Izwór). Ponadto od tego sezonu do gondoli dostać się można także, korzystając z bezpłatnej komunikacji uzdrowiskowej. Pozostaje już tylko łyk prozdrowotnej wody i zimowy wypad po zdrowie zaliczony.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

 

Trevellist.









PLACES WORTH YOUR TIME