Ulica jednokierunkowa. Podróż przez fotografię Republiki Weimarskiej – spotkanie z cyklu Złap dystans

0

Trudno sobie wyobrazić kształt dzisiejszej kultury wizualnej bez sposobów widzenia wypracowanych przez fotografów i fotografki epoki weimarskich Niemiec. Wykład Adama Mazura, który odbędzie się w cyklu spotkań Złap dystans, będzie poświęcony najważniejszym nazwiskom od Johna Heartfielda, Hannah Höch i Raoula Hausmanna, przez László Moholy-Nagy’a i Alberta Rengera-Patzscha, po Augusta Sandera, Karla Blossfeldta i Lotte Jacobi.

Stanie się okazją do spojrzenia na kanoniczne zdjęcia z nieco innej perspektywy, którą dobrze oddają słowa Waltera Benjamina: Dla wielkich skończone dzieła ważą mniej niż fragmenty, nad którymi pracują przez całe życie. Tylko bowiem słabszy, bardziej rozproszony czerpie niezrównaną radość z kończenia i czuje się tym przywracany do życia. U geniusza wszelka cenzura, zarówno dotkliwe ciosy losu, jak i lekki sen toną w pilności jego warsztatu. Krąg ich czaru przyciąga on we fragmencie. „Geniusz jest pilnością” (tłum. B. Baran).

Na spotkanie zapraszamy w czwartek, 22 kwietnia 2021, o godz. 19.00 na profilu MCK na Facebooku.

Dr Adam Mazur – krytyk i teoretyk fotografii, historyk sztuki i amerykanista. Od 2013 roku wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (Wydział Fotografii). Laureat nagród im. ks. Szczęsnego Dettloffa, nagrody im. Jerzego Stajudy oraz odznaczenia Gloria Artis. W latach 2002–2013 kurator warszawskiego CSW Zamek Ujazdowski (m.in. wystaw zbiorowych Nowi Dokumentaliści, Efekt czerwonych oczu, Świat nie przedstawiony i indywidualnych Konrad Pustoła, Nicholas Grospierre, Martha Rosler, Wojciech Wilczyk).


Projekt współfinansowany ze środków MKDNiS.

 









PLACES WORTH YOUR TIME