„Uwaga! Fałszerstwo” + najbliższe konferencje prasowe

0

Jak odróżnić monetę oryginalną od fałszywej? Jak wyglądał proces podrabiania monet? Jak falsyfikaty trafiły do muzeum? Od 20 września Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do poznania fascynującej historii fałszowania numizmatów. Na wystawie „Uwaga! Fałszerstwo” w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zostanie zaprezentowana część bogatej kolekcji falsyfikatów ze zbiorów MNK.

– Proceder fałszowania monet jest równie stary jak i ich wynalezienie. Od początku ludzie starali się poprawić swój ekonomiczny byt poprzez tworzenie własnych pieniędzy, naruszając tym samym prawa ich oficjalnych emitentów – mówi Mateusz Woźniak, kurator wystawy.

Fałszowaniem moment w przeszłości zajmowali się nie tylko przestępcy, ale także duchowni, bankierzy, mieszczanie, kupcy, a nawet władcy. Wraz z rozwojem kolekcjonerstwa wzrastała też liczba falsyfikatów na rynku numizmatów, a także udoskonalane były techniki podrabiania oryginałów. Do dziś podczas zagranicznych wyjazdów jako pamiątkę z podróży można kupić kopiowane na dużą skalę monety historyczne.

Na wystawie „Uwaga! Fałszerstwo” zostanie zaprezentowany wybór numizmatycznych falsyfikatów od czasów antycznych aż po rok 1990. To jednak tylko niewielka część tego typu obiektów ze zbioru Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie, który liczy niemal 7 tysięcy egzemplarzy fałszywych monet, a większą jego część stanowi dar Lecha Kokocińskiego.

Emeryk Hutten-Czapski czy Zygmunt Zakrzewski świadomie włączali fałszywe monety do swych kolekcji, by zbiory mogły ukazywać nie tylko blaski, ale i cienie numizmatyki.

W kolekcji numizmatycznej przechowywanej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, obok wybitnych dzieł bitych w szlachetnych kruszcach, licznych unikatów i znakomitych rzadkości, znajdują się także obiekty, które reprezentują ciemną stronę mennictwa i kolekcjonerstwa – mówi Anna Bochnak, kurator wystawy.

Tę właśnie mroczną, ale pełną ciekawostek stronę numizmatyki będzie można poznać na wystawie „Uwaga! Fałszerstwo”.


Informacje dla zwiedzających:

Wystawa
Uwaga! Fałszerstwo

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków

20 września 2019 – 31 maja 2020

Pon.: nieczynne

Wt. – pt.: 9.00 – 16.00

Sob.: 10.00–18.00

Niedz.: 10.00–16.00

Kuratorzy: Anna Bochnak, Mateusz Woźniak

Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie: PZU

Partner Strategiczny Muzeum Narodowego w Krakowie: Lotto

PLACES WORTH YOUR TIME