Wielogłos o Zagładzie – dyskusja w 74. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

0

Wielogłos o Zagładzie – dyskusja w 74. rocznicę wyzwolenia Auschwitz z udziałem Janusza Makucha, Andy Rottenberg, Jana Woleńskiego i Marii Anny Potockiej – i pokaz filmu The Art of Boris Lurie

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na najbliższe wydarzenia organizowane w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Już w niedzielę, 27 stycznia o godzinie 18, w 74. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, odbędzie się dyskusja panelowa poświęcona najnowszej publikacji MOCAK-u Wielogłos o Zagładzie. W rozmowie wezmą udział: Janusz Makuch, Anda Rottenberg, Jan Woleński oraz Maria Anna Potocka.

Wielogłos o Zagładzie zawiera wypowiedzi niemal 100 osób (filozofów, historyków, literaturoznawców, psychiatrów, artystów, kuratorów i pisarzy), które prezentują swoje historyczne, biograficzne oraz etyczne przemyślenia na ten temat. Wszyscy próbują odpowiedzieć na pytania, które wydają się dziś najważniejsze – między innymi o pamięć i sposób opisywania Holokaustu oraz granice wolności twórczej w mówieniu o nim. Jest to więc książka nie tyle o Zagładzie, ile o odpowiedzialności za nią, postrzeganej oczyma czołowych polskich i zagranicznych intelektualistów.

Janusz Makuch – twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku otrzymał tytuł Przyjaciela Izraela, nadany przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawicielom poszczególnych krajów z okazji 70. rocznicy utworzenia państwa Izrael.

Anda Rottenberg – kuratorka, krytyk sztuki, pisarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Założycielka między innymi fundacji Egit. Była dyrektorką Zachęty, przewodniczącą Rady Programowej i dyrektor artystyczną MSN w Warszawie, a także wiceprzewodniczącą AICA. Autorka wielu publikacji, między innymi Sztuka w Polsce 1945–2005 (2005), Prze-ciąg – teksty o polskiej sztuce lat 80. (2009), Proszę bardzo (2009) i Berlińska depresja. Dziennik (2018).

Jan Woleński – filozof i teoretyk prawa. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Wrocławskiej, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Członek między innymi Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Academia Europaea, Institut International de Philosophie, American Mathematical Society. Autor ponad 200 prac naukowych i artykułów publicystycznych, w tym 30 książek, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (2013).

Maria Anna Potocka – filozof sztuki, kurator, dyrektor MOCAK-u. W latach 1972–2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1984 roku tworzyła międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Autor książek: Malarstwo (1995), Rzeźba (2002), Estetyka kontra sztuka (2007), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010), Wypadek polityczny (2010), Nowa estetyka (2016), Zofia Posmysz. Szrajberka. 7566. Auschwitz 1942–1945 (2018) oraz wielu tekstów teoretycznych i filozoficznych.

W sobotę 26 stycznia zapraszamy także do sali audiowizualnej, gdzie w godzinach 11–19 będzie można obejrzeć film Rudija Bergmanna, The Art of Boris Lurie, towarzyszący wystawie Pop-art po Holokauście.

Rudij Bergmann – urodzony w Bad Godesberg w 1943 roku filmowiec, autor i krytyk. Jest wiceprezesem Freie Akademie der Künste Rhein-Neckar oraz członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki. Najbardziej znany jako autor kultowej serii BERGMANNsART – programu telewizyjnego poświęconego sztuce, prezentowanego w latach 1996–1998. Wyprodukował także filmy dla ARTE, niemiecko-francuskiego kanału kulturalnego poświęconego sztuce i artystom (Großen SurrealistenNackt ist die KunstNacktLeonardo-CodeNeo Rauch – ein deutscher Maler). Mieszka w Mannheimie.

Więcej informacji >>>









PLACES WORTH YOUR TIME