Wielokulturowe dobranocki w Galicji

0

Zapraszamy dzieci i rodziców na Wielokulturowe Dobranocki w Galicji. Raz w miesiącu będziemy prezentować filmy animowane związane z kulturami mniejszości etnicznych, narodowych i religijnych. Każdej dobranocce towarzyszyć będzie spotkanie z przedstawicielem lub przedstawicielką mniejszości albo ekspertami, którzy opowiedzą o jej kulturze i historii.

Usiądźmy wygodnie z ciepłymi napojami (i małą przekąską) i w miłej atmosferze słuchajmy, oglądajmy, bądźmy razem.

Niedziela 29.04.2018, 18:00

Spotkanie z kulturą łemkowską

Zapraszamy na filmy animowane „Głód” i „Bajka o tym, jak to cielę chłopa zjadło” zrealizowane dzięki Fundacji Stara Droga przez Annę Chabros-Piłat .

Podczas spotkania oprócz projekcji bajek i przybliżenia kultury Łemków będzie można wziąć udział w dawnych łemkowskich grach i zabawach przy muzyce na żywo, w wykonaniu Marty i Krzysztofa Butrynów. Poznamy również elementy łemkowskiego folkloru dziecięcego – wyliczanki, zagadki, a także zabawy m.in. Nianio i maty, De les był czornyj barane. Wieczór zakończymy kołysankami.

O Fundacji Stara Droga, partnerze wydarzenia

Fundacji Stara Droga działa na rzecz promowania kultury, języka i sztuki oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy Środkowo-Wschodniej w szczególności terenów pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-słowackiego w tym Roztocza i Łemkowszczyzny. Jednym z elementów naszej działalności jest Lemkoland – edukacyjny projekt skierowany do najmłodszego pokolenia Łemków.

Lemkoland to edukacyjna strona internetowa, na której odnajdziemy gry, łamigłówki, malowanki, piosenki i bajki, ukierunkowane w szczególności na naukę języka łemkowskiego, a także działalność wydawnicza m.in. Łemkowskie edukacyjne pismo dla dzieci „Lemkoland” (kwartalnik), „Łemkowska Książeczka”, „Herbarium”, malowanki dla najmłodszych oraz działania animacyjne (muzyczne gry i zabawy dla najmłodszych). W ramach projektu realizujemy również filmy animowane, ukazujące tradycje i dziedzictwo kulturowe Łemków.

Do tej pory Fundacja zrealizowała trzy bajki wideo: „Голод / Głód”, „Байка о тім, як то хлопа теля зіло / Bajka o tym jak to chłopa ciele zjadło”, „Когут і лишка / Kogut i lisica”.

Filmy wykonane w technice animacji poklatkowej przedstawiają łemkowskie bajki i legendy. Autorką filmów jest Anna Chabros-Piłat.

Filmy zrealizowane zostały ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

www.lemkoland.com
www.staradroga.com

PLACES WORTH YOUR TIME