„Włoski maj muzyczny” w Filharmonii Krakowskiej

0

W ramach organizowanego przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie Festiwalu „Maggio Musicale Italiano”, w Filharmonii Krakowskiej odbędą się dwa koncerty symfoniczne z włoskimi wykonawcami zaproszonymi do udziału w tegorocznej, pierwszej edycji wydarzenia. Podczas najbliższych koncertów – w piątek 11 maja o godz. 19.30 i w sobotę 12 maja 2018 roku o godz. 18.00 Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Fabrizio Ventura, gwiazdami wieczorów będą natomiast pianiści tworzący na co dzień duet fortepianowy – Marco Sollini i Salvatore Barbatano.

Duet fortepianowy Sollini–Barbatano powstał w 2004 roku. Pianiści działali wcześniej jako soliści i kameraliści, jednak w stworzonym wspólnie duecie ich kariera muzyczna wyraźnie przyspieszyła. Duet nagrał m.in. album z dziełami na cztery ręce Rachmaninowa, wszystkie koncerty na dwa fortepiany Bacha, utwory kameralne Rossiniego i Mascagniego, płytę z z Koncertem na dwa fortepiany Poulenca oraz z koncertami na trzy fortepiany KV 242 (z pianistką Glorią D’Atri) i na dwa fortepiany KV 365 Mozarta. To ostatnie dzieło, czyli Koncert Es-dur Mozarta oraz Koncert C-dur Giovanniego Battisty Pergolesiego artyści Sollini i Barbatano zaprezentują wspólnie podczas wieczorów koncertowych w Filharmonii Krakowskiej.

W ramach pierwszej edycji „Maggio Musicale ItalianoCracovia 2018”, w sali przy Zwierzynieckiej zabrzmi ponadto najpopularniejsze dzieło Antoniego Szałowskiego, czyli Uwertura na orkiestrę symfoniczną – utwór nagrodzony podczas światowej wystawy w Paryżu i wraz z utworem Beli Bartóka uznany za najciekawsze wydarzenie sezonu 1936/37. Program zaś zamknie polskie prawykonanie II Symfonii Alfreda Caselli – włoskiego kompozytora, przedstawiciela generazione dell’ottanta, czyli pokolenia włoskich twórców urodzonych około 1880 roku. Wprawdzie druga w kolejności Symfonia Caselli zabrzmiała po raz pierwszy w Paryżu w 1910 roku, jednak przez wybuch najpierw pierwszej, a wkrótce i drugiej wojny światowej popadła w zapomnienie. Polska publiczność usłyszy zatem po raz pierwszy to dzieło po 108 latach od prawykonania światowego.

Bilety: 50-30 zł
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

PLACES WORTH YOUR TIME