World Press Photo w NCK – zaproszenie

0

WORLD PRESS PHOTO – 62. edycja

Najlepsze fotografie prasowe już po raz trzeci w Nowohuckim Centrum Kultury! Na wystawie „World Press Photo 2019” zostaną pokazane ujęcia nagrodzone w konkursie organizowanym przez Fundację World Press Photo.

Na 62. edycję konkursu napłynęło ponad 78 tysięcy zdjęć, nadesłanych przez ponad 4,5 tysiąca fotografów ze 129 krajów.

Grand Prix 62. edycji konkursu (a zarazem I miejsce w kategorii Spot News) zdobył amerykański fotoreporter John Moore, który zwycięski kadr uchwycił w Teksasie, podczas akcji służb granicznych, 12 czerwca 2018 r. Moore sfotografował płaczącą dwulatkę podczas przeszukania jej matki, Yanelli Sanchez, imigrantki z Hondurasu. Tydzień później administracja Donalda Trumpa zrezygnowała z kontrowersyjnego rozdzielania dzieci i rodziców na amerykańsko-meksykańskiej granicy.

WORLD PRESS PHOTO – 62. edycja

Wystawa w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII

7 lutego – 1 marca 2020 r.,

czynne codziennie od 11.00-19.00, Biała Galeria CENTRUM NCK

wernisaż wystawy – 6 lutego (czwartek), g. 18.00

wstęp na podstawie zaproszeń

Bilety – 10/8 zł – bilet na wystawę WORLD PRESS PHOTO

20/15 zł – bilet łączony na wystawy: WORLD PRESS PHOTO, Galeria Jerzego Dudy-Gracza, Galeria Zdzisława Beksińskiego

Uwaga – na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych.


WORLD PRESS PHOTO

Wystawa 2019

Historie, które mają znaczenie

Fundacja World Press Photo wierzy w siłę dziennikarskich materiałów wizualnych najwyższej próby i w to, jak ważne jest móc je zobaczyć.

Wszystko zaczęło się w 1955 roku, kiedy grupa holenderskich fotografów zorganizowała międzynarodowy konkurs („World Press Photo”), aby pokazać swoją pracę globalnej publiczności. Od tego czasu przekształcił się on w najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie, a nasza misja się rozszerzyła.

Każdego roku wystawa odwiedza ponad 100 miast w 45 krajach. Wraz z naszym dorocznym festiwalem w Amsterdamie, pokazuje historie, które sprawiają, że ludzie zatrzymują się, czują, myślą i działają. W naszych konkursach nagradzamy najlepszych w dziedzinie dziennikarstwa wizualnego i cyfrowego storytellingu. Nasze programy Develop – w tym 6×6 Global Talent Program, African Photojournalism Database i Joop Swart Masterclass – zachęcają do tworzenia różnorodnych relacji, które przedstawiają odmienne punkty widzenia na świat. Poprzez program Explore skłaniamy do dyskusji i badań nad ważnymi kwestiami, przed którymi staje nasza społeczność. W naszym magazynie internetowym Witness publikujemytwórczość debiutantów i nowe spojrzenia na dziennikarstwo wizualne oraz cyfrowy storytelling.

Naszym celem jest przybliżanie światu historii, które mają znaczenie.

Od sześćdziesięciu lat Fundacja World Press Photo, z siedzibą w Amsterdamie, działa jako twórcza, niezależna organizacja non-profit. W tym czasie świat bezustannie się zmieniał, a postępy w dziedzinie mediów i technologii przeobraziły dziennikarstwo oraz sposób przekazywania informacji. Nasza misja rozszerzyła się i wykorzystujemy teraz całe nasze doświadczenie, aby prowadzić dziennikarzy realizujących materiały wizualne, opowiadaczy historii oraz publiczność na całym świecie przez ten trudny i ekscytujący krajobraz.

Wspieramy warunki, które czynią dziennikarstwo wizualne i cyfrowy storytelling możliwymi, w tym wolność słowa, wolność do zasięgania informacji i wolność prasy. Zapotrzebowanie na wiarygodne obrazy i opowieści nigdy nie było większe, a wysokiej jakości relacje pokazane na tej wystawie i za pośrednictwem naszych kanałów informacji dostarczają ważnych spostrzeżeń o naszym świecie. Czasem dzieje się to za pomocą pięknych fotografii, a czasem wymaga pokazania trudnych historii, ale wszystkie są trafne i jednakowo ważne.

Otrzymujemy wsparcie od naszego globalnego partnera, Holenderskiej Loterii Pocztowej i holenderskiego partnera, PwC. Jesteśmy wdzięczni za pomoc naszych partnerów, darczyńców, sympatyków, współpracowników i członków zarządu, którzy umożliwiają naszą pracę.

Wystawa 2019

Wystawa prezentuje wyniki 62. konkursu World Press Photo. W konkursie zawodowi fotografowie nagradzani są w dwóch kategoriach – zdjęcie pojedyncze lub fotoreportaż – za najlepsze fotografie, które odegrały istotną rolę w dziedzinie dziennikarstwa wizualnego w minionym roku.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 4738 fotografów ze 129 krajów, którzy nadesłali 78 801 zdjęć. Te dziennikarskie materiały wizualne oceniane są pod kątem trafności, uczciwego ujęcia i atrakcyjności wyrażanych przez nie spostrzeżeń na temat świata. Każdy uczestnik musi zaakceptować kodeks etyki, a wszystkie zwycięskie fotografie przechodzą rygorystyczny proces weryfikacji. Proces ten gwarantuje, że zdjęcie rzeczywiście ukazuje scenę, której świadkiem był fotograf.

W jury konkursu zasiadają najlepsi na świecie zawodowi fotografowie, a jego skład co roku się zmienia. Jury pracuje niezależnie od Fundacji World Press Photo i wyłącznie do niego należy wybór zwycięskich fotografii i historii, które mają znaczenie.

#WPPh2019

PLACES WORTH YOUR TIME