„Współczesna rola muzeum miejskiego. Muzeum jako część rozwijającego się społeczeństwa” – wykład w Pałacu Krzysztofory, 4.09.2019 godz. 17.00

0

4 września 2019 (środa), godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

dr Volker Rodekamp,
dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Lipska
Współczesna rola muzeów miejskich. Muzeum jako część rozwijającego się społeczeństwa
Wstęp wolny

Muzea są obecnie centrami toczących się debat na temat tożsamości w zglobalizowanym społeczeństwie. Aby lepiej zrozumieć współczesność, dyskusja ta skupia się już nie tylko na podkreślaniu wpływu historii, ale kładzie nacisk na rolę placówek muzealnych w kontekście przyszłości. Ważne i dobrze prosperujące muzea za pomocą wystaw poruszają współczesne społeczne problemy oraz zadają pytania dotyczące wyzwań czekających ludzkość w przyszłości. Czym jednak jest przyszłość dla muzeów? Zawsze były one miejscami, w których przechowuje się zbiory oraz dba o dziedzictwo kulturowe, dlatego też działalność tych instytucji przeważnie skupiała się na przeszłości. Pozyskiwanie zbiorów, dokumentacja oraz konserwacja były i nadal są najważniejszymi ich zadaniami. Dzisiaj jednak doświadczamy zmiany, muzea stają się częścią zmieniającego się społeczeństwa, a ich nowymi głównymi zadaniami stają się: refleksja, edukacja i komunikacja.

Instytucje muzealne są dziś w centrum nowego dialogu – historycznego, socjologicznego, naukowego oraz politycznego. Dlatego też kuratorzy winni podejmować nowe etyczne i moralne dyskursy odpowiadające na współczesne pytania: w czym przejawia się wartość muzeów i dlaczego publiczność tak bardzo je ceni i im ufa? Jaki jest powód zainteresowania mieszkańców ich własną kulturą i historią? Te i inne pytania będą poddawane analizie w trakcie prezentacji na przykładzie Muzeum Historycznego Miasta Lipska.

 

PLACES WORTH YOUR TIME