Wstęp do Galerii za złotówkę!

0

W wakacje zapraszamy do Galerii Zdzisława Beksińskiego w standardowych godzinach:
poniedziałek – nieczynne, wtorek – sobota g. 11.00-19.00, niedziela g. 12.00-19.00, a dodatkowo… przygotowaliśmy specjalną wakacyjną promocję dla młodzieży! Od 25 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. (w dni powszednie – wtorek, środa, czwartek, piątek), w g. 11.00-13.00, dla osób poniżej 18 roku życia – bilety za symboliczną złotówkę.

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście. Aż do 2016 roku! Galeria została otwarta w NCK 7 października 2016 roku. Wystawę obrazów jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy oglądnęło do końca czerwca 2019 roku już prawie 70 tysięcy osób.

Stała ekspozycja malarstwa liczy 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, przekazaną NCK w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty, uzupełnia 100 rysunków i 100 fotografii, które można okazjonalnie oglądać w NCK, podczas wystaw czasowych.

Obrazy Beksińskiego można oglądać w niezwykle klimatycznej atmosferze, wspartej precyzyjnym, profesjonalnym oświetleniem i muzyką Armanda Amara brzmiącą niejako w tle ekspozycji.

Polecamy także, dostępne w Kasie NCK, wydawnictwa związane z Mistrzem: „BEKSIŃSKI – DMOCHOWSKI. Listy 1999-2003” oraz „Zmagania o Beksińskiego” (każde w cenie 49, 90 zł). A dla tych, którzy namiastkę sztuki chcą zabrać ze sobą do domu, mamy plakaty kolekcjonerskie oraz katalogi z reprodukcjami.

W upalne lato nie ma lepszego schronienia niż wypełnione sztuką chłodne wnętrza Galerii. Do zobaczenia!

 

PLACES WORTH YOUR TIME