Wykład z cyklu „Muzeum w mieście. Miasto w muzeum”

0

Kompleksowa renowacja dawnego muzeum miejskiego: Przypadek Muzeum Historycznego we Frankfurcie nad Menem (2010–2018)

Wykład z cyklu „Muzeum w mieście. Miasto w muzeum”

13.02.2019 godz. 17.00
sala Miedziana
Pałac Krzyszofory, Kraków, Rynek Główny 35

W 2019 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa obchodzi jubileusz 120-lecia istnienia. Z tej okazji zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, na które już teraz chcemy zaprosić. Szczególnej uwadze polecamy cykl kilkunastu wykładów pod wspólnym tytułem „Muzeum w mieście. Miasto w muzeum”. Celem spotkań jest podzielenie się doświadczeniami z tworzenia kilku spektakularnych, muzealnych projektów europejskich, a także zilustrowanie zmiany w postrzeganiu instytucji muzeum miejskiego na przykładzie krajowych placówek muzealnych. Wykłady wygłoszą dyrektorzy polskich i zagranicznych muzeów miejskich.

Muzeum Historyczne Frankfurtu (HMF) miało szansę całkowicie odnowić swój wizerunek w latach 2008–2017. Historyczny kompleks budynków tworzących muzeum był wówczas gruntownie odnawiany. Tworzy go obecnie zespół pięciu zabytkowych obiektów wzniesionych w przeciągu 800 lat, od XII do XIX stulecia, na placu Romerberg, stanowiącym centrum Starego Miasta. Uzyskanie nowej przestrzeni po renowacji obiektu pozwoliło na kompletne przemodelowanie go w nowoczesne muzeum miejskie.

Nowe Muzeum Historyczne Frankfurtu zostało utworzone jako muzeum partycypacyjne. W jego przestrzeni zwiedzający mogą stać się użytkownikami i są zapraszani do czynnego udziału w działalność placówki, co wpisuje się w jego nową misję muzeum jako miejsca integrującego przedstawicieli różnorodnych środowisk. Muzeum zaplanowało ofertę wystawową oraz towarzyszące jej wydarzenia odwołując się do wszystkich interesariuszy. Twórcy projektu uważają, że każdy z mieszkańców, niezależnie od swojego pochodzenia, może być ekspertem do spraw miasta i jego spuścizny. Elementem partycypacyjnym stają się tutaj otwarcie na doświadczenie i posiadana wiedza użytkowników.

Muzeum zmieniło swoje podejście od instytucji prezentującej historię miasta, w miejsce ilustrujące tematy dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości przez pryzmat wielogłosowej perspektywy mieszkańców.

Wykład wygłosi historyk dr Jan Gerchow, od 2005 r. dyrektor Muzeum Historycznego we Frankfurcie, były pracownik uniwersytetów w Essen i Fryburgu.

PLACES WORTH YOUR TIME