Wynalezienie Europy Wschodniej – spotkanie z Larry’m Wolffem

0

Wynalezienie Europy Wschodniej – spotkanie  z Larry’m Wolffem


Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z amerykańskim profesorem Larry’m Wolffem, uznawanym za jednego z najważniejszych zachodnich badaczy Europy Środkowej i Wschodniej – obok Normana Daviesa, Tony’ego Judta, Timothy’ego Gartona Asha. 

 

W swojej książce Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia, śledząc XVIII-wieczne teksty filozoficzne i literaturę, Larry Wolff szuka odpowiedzi na pytanie skąd pochodzi ten jeden z najbardziej skostniałych a jednocześnie najpopularniejszych mitów: podział na Europę Zachodnią i Wschodnią. Krytycznie przygląda się pismom filozofów, sztukom teatralnym, pamiętnikom, listom i kodeksom prawnym. Jego bohaterami są Katarzyna II, Wolter, Rousseau, Casanova, pierwsi badacze, antropolodzy, dyplomaci i wojskowi, ale też Edward Said, Jacques Derrida i Michel Foucault. Z konstruktów różnych „Europ” wyprowadza bardzo konkretne konsekwencje polityczne, mające wpływ na największe konflikty XX wieku. 

 

Spotkanie w języku angielskim, będzie transmitowane 19 listopada 2020 r., godz. 20.00 na żywo na profilu MCK na Facebooku. Rozmowę poprowadzi Adam Leszczyński.

 

Wykształcony w Oświeceniu paradygmat myślenia o Europie Wschodniej wciąż jest aktywny, wpływa nie tylko na wyobrażenia kulturowe, ale także na działania polityczne i ekonomiczne oraz przyporządkowania ideologiczne i światopoglądowe, domagające się od Europy Środkowej potwierdzania wciąż na nowo jej „europejskości” i przydzielające określone role – według których na przykład Polsce przypada w udziale pozycja przedmurza wobec wpływów rosyjskich.
Wolff ma świadomość, że proces, który opisuje, doprowadził nie tylko do podboju Europy Wschodniej przez Napoleona, ale jego konsekwencją ostateczną była także hitlerowska ekspansja na Wschód, a także ciągle aktualna polityka wobec Rosji. Pyta zatem o jego źródła, ale również o to, co sprawiło, że stał się on wygodnym schematem, żywym nawet współcześnie. 

 

Larry Wolff – profesor na New York University, dyrektor Remarque Institute, członek American Academy of Arts and Sciences. Wyróżniony stypendiami Fulbrighta, American Council of Learned Societies oraz Guggenheima. Autor m. in: „Idei Galicji”, która jeszcze w tym roku ukaże się nakładem Wydawnictwa MCK.
Adam Leszczyński – dziennikarz, historyk, reporter, profesor na SWPS w Warszawie. Autor: „Naznaczeni. Afryka i AIDS”, „Zbawcy mórz”, „Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980”, „Eksperymenty na biednych”. Właśnie ukazała się jego „Ludowa historia Polski”. 

 

Organizatorzy wydarzenia: Instytut Reportażu oraz Międzynarodowe Centrum Kultury


Projekt współfinansowany ze środków MKiDN.

 









PLACES WORTH YOUR TIME