Wystawa w 60. rocznicę powstania Stowarzyszenia Artystycznego II Grupa Krakowska

0

W 60. rocznicę powstania II Grupy Krakowskiej Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje w Pawilonie Józefa Czapskiego, oddziale przy ul. Piłsudskiego 12, ciekawy wybór prac artystów tego stowarzyszenia. – Jego siłą były wielkie indywidualności, które nadawały ton twórczym poszukiwaniom – mówi kustosz Anna Budzałek, kurator pokazu.

II Grupa Krakowska, jedno z najciekawszych zjawisk w polskiej sztuce powojennej, połączyła blisko 60 artystów. Jak można się domyślić, wybór prac na wystawę rocznicową nie był łatwy.
– Kierowałam się kilkoma zasadami – mówi kustosz Budzałek. – Po pierwsze ograniczyliśmy pokaz do prac twórców, którzy 9 maja 1957 roku podpisali akt powstania Stowarzyszenia Artystycznego II Grupa Krakowska. To m.in.: Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Janina Kraupe, Kazimierz Mikulski, Daniel Mróz, Jerzy Nowosielski, Erna Rosenstein, Jerzy Skarżyński, Jerzy Tchórzewski, Jonasz Stern. Po drugie: chciałam zaprezentować dzieła nieznane, w miarę możliwości prace wczesne, by zobrazować drogę twórczą tych znakomitych artystów, ich otwartość na świat, chłonność i radość tworzenia. Takie są na przykład dwa wczesne, subtelne akty Tadeusza Brzozowskiego, bardzo różne od charakterystycznych dla tego artysty późniejszych abstrakcji. Po trzecie: w Pawilonie Józefa Czapskiego w większości pokazujemy prace na papierze, które ze względów konserwatorskich (źle znoszą narażenie na światło) prezentowane są rzadko i nie ma ich na ekspozycji stałej w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku  
w MNK.
Na wystawie zobaczyć można dzieła 18 artystów: rysunki, gwasze, kolaże oraz różne techniki graficzne. Na szczególną uwagę zasługują cztery prace Jerzego Nowosielskiego. Dwie z nich to rysunki: pełne erotyzmu i zmysłowości akty kobiet. – Jest takie powiedzenie, że genialnego artystę rozpoznaje się po kresce, i to prawda. – mówi Anna Budzałek. – Niemal schematyczne, 
a tak zachwycające, świeże i szalenie nowoczesne rysunki Nowosielskiego są tego dowodem. Zestawiłam je z dwoma obrazami tego artysty. Na pierwszym widzimy parę 
w geometrycznie wykreślonej przestrzeni miasta, druga praca to czysta abstrakcja geometryczna. Całość znakomicie obrazuje różnorodność dorobku twórczego Nowosielskiego i niezwykle ciekawy proces poszukiwania własnej drogi.
Twórczość Tadeusza Kantora – charyzmatycznego przywódcy awangardowych artystów, spiritus movens II Grupy Krakowskiej – reprezentowana jest przez dwie prace z okresu metaforycznego (z 1949 roku) oraz dwie piękne monotypie. Surrealistyczne rysunki Daniela Mroza, projekty do sztuk teatralnych, oddają bogactwo jego wyobraźni i skalę umiejętności.
Interesujące jest zestawienie prac Teresy Rudowicz i jej męża Mariana Warzechy.  Rudowicz, znana dziś głównie jako przedstawicielka nurtu zwanego malarstwem materii,  jest pokazana poprzez pełen liryzmu i subtelnej erotyki kolaż „Sen Ofelii”. Warzechę reprezentują chłodne geometryczne, niemal matematyczne wzory, wykreślone na białej powierzchni z dyskretnie tylko wprowadzonym elementem kolażu.
Podobnych niespodzianek jest na tej kameralnej wystawie więcej. Miłośnikom sztuki serdecznie polecamy zwiedzanie jej w towarzystwie kuratorki, której oprowadzania są zaplanowane na niedzielę 11 czerwca (godz. 13.00) oraz niedzielę 10 września (godz. 16.00). Wstęp wolny!

II Grupa Krakowska, jedno z najciekawszych zjawisk w polskiej sztuce powojennej, połączyła blisko 60 artystów. Jak można się domyślić, wybór prac na wystawę rocznicową nie był łatwy.

Muzeum Narodowe w Krakowie
Grupa Krakowska.
Wystawa w 60. rocznicę powstania Stowarzyszenia Artystycznego II Grupa Krakowska


08.06 – 10.09.2017

Informacje dla zwiedzających:

Pawilon Józefa Czapskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie 
ul. Piłsudskiego 12
8 czerwca – 10 września 2017

Pon.: nieczynne
Wt. – sob.: 10.00–18.00
Niedz.: 10.00–16.00

Bilet normalny – 9 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób) – 19 zł
Bilet grupowy normalny (min. 15 osób) – 7 zł
Bilet grupowy ulgowy (min. 15 osób) – 4 zł
Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny
Dzieci i młodzież do 16 lat – 1 zł
Uczniowie i studenci do 26 lat, a także wykładowcy i doktoranci ASP w Krakowie – 1 zł
Niedziela – wstęp wolny

Kurator: Anna Budzałek
Tekst i foto Muzeum Narodowe w Krakowie









PLACES WORTH YOUR TIME