Wystawa z okazji 75-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

0

Wystawa z okazji 75-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Wystawa David Olère. Überlebender des Krematorium III (David Olère. Ocalały z krematorium III), której organizatorami są Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, powstała we współpracy z MOCAK-iem, Yad Vashem, Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Uniwersytetem w Osnabrück. W piątek 24 stycznia w Paul-Löbe-Haus w Bundestagu miała miejsce konferencja prasowa oraz wernisaż wystawy, która oficjalnie zostanie otwarta 29 stycznia i potrwa do 21 lutego (www.bundestag.de). W ramach swojego udziału w projekcie MOCAK zapowiedział wydanie w tym roku – wspólnie z Wallstein Verlag oraz Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen – książki Wielogłos o Zagładzie w wersji niemieckojęzycznej. Ta antologia po polsku została wydana przez MOCAK w 2019 roku.

Wystawie towarzyszy multimedialny projekt współtworzony przez Rundfunk Berlin-Brandenburg i MOCAK, który w całości dostępny jest na stronie internetowej auschwitzundich.ard.de. Składają się na niego krótkie wypowiedzi ostatnich żyjących świadków (Lidia Maksymowicz, Yehuda Bacon), specjalistów zajmujących się tematem Holokaustu (między innymi przedstawicieli Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Yad Vashem, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, MOCAK-u, Boris Lurie Art Foundation), twórców (w tym pisarzy i artystów wizualnych), a także przedstawicieli drugiej i trzeciej generacji ocalonych. Filmy zostały nagrane w Polsce, Izraelu, Niemczech, Francji oraz USA.

Więcej informacji tutaj.


Spacer po dawnym getcie krakowskim oraz zwiedzanie wystawy II wojna światowa – dramat, symbol, trauma

W niedzielę 2 lutego o godz. 12 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie II wojna światowa – dramat, symbol, trauma, a następnie spacer po dawnym getcie krakowskim.

Więcej informacji tutaj.


Oprowadzanie w języku ukraińskim

W sobotę 15 lutego o godzinie 17 zapraszamy na oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie II wojna światowa – dramat, symbol, trauma.

Więcej informacji tutaj.


Aktywne czytanie. Tosia i tajemnica geodety

W sobotę 15 lutego o godzinie 12 zapraszamy dzieci do ósmego roku życia wraz z opiekunami na aktywne czytanie książki Tosia i tajemnica geodety autorstwa Magdaleny Miecznickiej, z ilustracjami Weroniki Tarki (Wydawnictwo Dwie Siostry).

Więcej informacji tutaj.


Najgłębsza z warstw. Mikołaj Smoczyński. Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

W sobotę 29 lutego o godzinie 12 MOCAK zaprasza młodzież i dorosłych na warsztaty Najgłębsza z warstw inspirowane twórczością Mikołaja Smoczyńskiego.

Wspólnie zwiedzimy wystawę Mikołaja Smoczyńskiego Ekspozycja prywatna. Punktem wyjścia do części warsztatowej i rozmowy o poszukiwaniu tożsamości będzie praca artysty z cyklu The Secret Performance (1993). W działaniu twórczym pomoże nam specjalnie przygotowany obiekt nawiązujący do twórczości Mikołaja Smoczyńskiego, w który będziemy ingerować, stopniowo docierając do ,,najgłębszej warstwy’’ nas samych.

Więcej informacji tutaj.









PLACES WORTH YOUR TIME