Zakończenie 72. sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej

0

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w wielkim stylu zamyka 72. sezon artystyczny. W najbliższy piątek, 23 czerwca br. o godz. 19.30 i w sobotę 24 czerwca o godz. 18.00 na estradzie zaprezentują się wszystkie zespoły instytucji – orkiestra, chór mieszany oraz chór chłopięcy, które pod batutą ich szefa artystycznego – Charlesa Olivieri-Munroe wykonają słynne dzieło Carla Orffa Carmina burana. W charakterze solistów wystąpią sopranistka Anna Ciuła-Pehlken, kontratenor Michał Sławecki oraz Hubert Zapiór – baryton.

Trudno określić genezę sukcesu tego największego szlagieru muzyki XX wieku. Dość powiedzieć, że kantata sceniczna Carmina burana od 80 lat po dziś dzień wywołuje skrajnie emocjonalny odbiór, czemu nie przeszkodził nawet cień spowodowany uwielbieniem dla dzieła wyrażanym przez nazistów. Carl Orff oparł kompozycję na tekstach zawartych w antologii średniowiecznej poezji. Na całość kompozycji składa się dwadzieścia pięć ustępów spiętych klamrą z najpopularniejszej części chóralnej O Fortuna. Zabieg otwarcia i zwieńczenia dzieła zapierającą dech w piersiach inwokacją do losu i szczęścia czyni z całości metaforę koła fortuny.

Bezpośrednio przed częścią muzyczną wieczoru – w piątek w Sali Złotej o godzinie 18.30 odbędzie się uroczyste spotkanie z przedstawicielami firm, które wspierały finansowo i organizacyjnie działalność Filharmonii Krakowskiej oraz zaprzyjaźnionych mediów, które w sezonie 2016/2017 objęły koncerty Filharmonii patronatem medialnym.

72. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej naznaczyły nadzwyczajne wydarzenia i wielkie jubileusze. W październiku 2016 roku 70. urodziny świętował maestro Gabriel Chmura – I Dyrygent Gościnny, zaś w czerwcu – Jerzy Salwarowski, krakowianin z urodzenia oraz absolwent tutejszej Akademii Muzycznej. 70-lecie swojego istnienia obchodziła również POSM II st. im. Chopina w Krakowie – szkoła, z której wywodzi się większość krakowskich filharmoników. W repertuarze kończącego się sezonu odnotowane zostały także jubileusze największych postaci w historii kultury – 260. rocznica urodzin i 225. śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz 400. rocznica śmierci Williama Szekspira.
Wśród zaproszonych do udziału w koncertach artystów znaleźli się laureaci międzynarodowych konkursów, jak Veriko Tchumburidze – zwyciężczyni ostatniego Konkursu Wieniawskiego, Eric Lu – laureat IV nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2015 i wyróżnionym w tym konkursie Georgijs Osokins. Podczas recitali mistrzowskich obu pianistów sala koncertowa dosłownie pękała w szwach. W charakterze solistów występowali wirtuozi instrumentów popularnych, jak skrzypkowie Esther Yoo, Janusz Wawrowski czy Andrej Bielow, pianiści Alain Lefèvre, Maurizo Baglini, Dávid Báll, Beatrice Berrut, wiolonczelista Danjulo Ishizaka; ale także tych słyszanych znacznie rzadziej – tubista Øystein Baadsvik, klarnecista Giampiero Sobrino, saksofonista Andreas Mader czy Mario Carbotta, grający na flecie poprzecznym. W gmachu przy Zwierzynieckiej w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce swój jedyny koncert w Krakowie zagrała Węgierska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna.

Po raz trzeci w Filharmonii odbyły się koncerty Krakowskiej Jesieni Muzycznej; w kalendarium znalazły się również wydarzenia jazzowe, jak koncert Adama Bałdycha wraz z NDR Big Band, występ pianisty jazzowego Piotra Orzechowskiego czy projekt „Celuloid” gitarzystów Marka Napiórkowski i Artura Lesickiego.
Kończący się sezon naznaczyła także wiadomość o śmierci niekwestionowanego arcymistrza batuty, Stanisława Skrowaczewskiego, który w grudniu 2016 roku miał w Filharmonii Krakowskiej poprowadzić VIII Symfonię Bruknera.

Bilety: 60-30 zł
Wejściówki na miejsca stojące: 20 zł
Kasa biletowa: wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.

Tekst i fotu: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie









PLACES WORTH YOUR TIME