Zakończenie 73. sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej

0

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zamyka 73. sezon artystyczny swojej działalności. W najbliższy piątek, 15 czerwca br. o godz. 19.30 i w sobotę 16 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 na estradzie zaprezentują się Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, które poprowadzi szef artystyczny instytucji – Charles Olivieri-Munroe. W programie koncertów  dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Igora Strawińskiego oraz Leonarda Bernsteina – w setną rocznicę urodzin kompozytora.

W repertuarze koncertów wieńczących sezon znajdują się aż dwa Bachowskie dzieła rozpisane na wielką orkiestrę symfoniczną  – Toccata i fuga d-moll BWV 565 w wybitnej aranżacji Leopolda Stokowskiego oraz Chaconne z Partity d-moll na skrzypce solo, zorkiestrowana przez Joachima Raffa. Obok Bacha pojawią się ponadto kompozytorzy „zapisani w panteonie dwudziestowiecznych twórców, którzy zmienili smak publiczności” (Małgorzata Janicka-Słysz)– Igor Strawiński i Leonard Bernstein. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć poruszającą symfonię chóralną Strawińskiego zwaną Symfonią psalmów – utwór skomponowany w 1930 roku na uroczystość 50-lecia Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej i tematycznie skoncentrowany na głównych wartościach, jakimi są wiara, nadzieja i miłość. Odwołanie do fundamentu wiary odnaleźć można także w Chichester Psalms Leonarda Bernsteina, który swoje dzieło osadził starotestamentowych Psalmach Dawida. Dzieło napisane w 1965 roku na zamówienie festiwalu organizowanego między innymi przez Katedrę w Chichester w Anglii i prawykonane w Nowym Jorku, będzie ostatnim wykonanym w ramach bieżącego sezonu.

Bezpośrednio przed częścią muzyczną wieczoru – w piątek w Sali Złotej o godzinie 18.30 odbędzie się uroczyste spotkanie z przedstawicielami firm, które wspierały finansowo i organizacyjnie działalność Filharmonii Krakowskiej oraz zaprzyjaźnionych mediów, które w sezonie 2017/2018 objęły koncerty Filharmonii patronatem medialnym

73 sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej otworzył prolog festiwalu Szymanowski/ Polska/ Świat, będący wyrazem hołdu wobec postaci patrona Filharmonii – Karola Szymanowskiego, w 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci kompozytora. W Filharmonii wybrzmiał z tej okazji koncert symfoniczny, zagrał Kwartet Śląski i wystąpiła Olga Pasiecznik z recitalem pieśni. W tym sezonie organizowane były również koncerty w związku z 200. rocznicą urodzin i 125. rocznicą śmierci Charlesa Gounoda, 120. rocznicą urodzin Georga Gershwina, czy wreszcie setną rocznicą śmierci Claude’a Debussy’ego, która to stała się pretekstem do niezapomnianego koncertowego wykonania opery Peleas i Melizanda  z doborowym składem solistów i pod wybitną batutą Gabriela Chmury.

Mijający sezon to także rok współpracy z wybitną skrzypaczką młodego pokolenia, Marią Sławek, która w ramach realizowanego przez IMiT programu „Artysta-rezydent” miała okazję kilkukrotnie wystąpić przed krakowską publicznością. Spośród młodych, a już znanych w świecie artystów, gościliśmy w naszej instytucji Szymona Nehringa, który zagrał niezapomniany recital fortepianowy oraz wystąpił wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej kierowaną przez Charlesa Olivieri-Munroe’a – zarówno w ramach koncertów abonamentowych w Krakowie, jak i w Staatsphilharmonie Nürnberg.  Na krakowskiej estradzie pojawiła się także znakomita, Camille Thomas, pierwsza wiolonczelistka związana kontraktem z wytwórnią Deutsche Grammophon oraz fantastyczny duet – wirtuoz skrzypiec Julia Fischer i pianistka Yulianna Avdeeva.

Po raz czwarty w Filharmonii odbyły się koncerty Krakowskiej Jesieni Muzycznej; w kalendarium znalazły się również wydarzenia jazzowe, jak koncert Adama Bałdycha wraz z Helge Lien Trio czy występ Adama Makowicza w ramach koncertu w setną rocznicę urodzin Edwarda Czernego. W czerwcu tego roku odbył się koncert w ramach 10. edycji Spotkań z Muzyką Perkusyjną. Filharmonia to nie tylko poważne koncerty, ale również wspólna zabawa – kilka dni temu wystartowała gra Filharmonia Escape Room, która już cieszy się nadzwyczajnym zainteresowaniem publiczności. Kto bowiem nie chce poznać najodleglejszych zakamarków skrywających tajemnice tego niezwykłego miejsca?

Bilety: 50-30  zł
Wejściówki na miejsca stojące: 20 zł
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.









PLACES WORTH YOUR TIME