Zakopiańskie Centrum Kultury

0

49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem trwa już od czwartku, ale najważniejsze inauguracyjne wydarzenia miały miejsce w niedzielę. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. w Kościele św. Krzyża pod przewodnictwem ks. dr hab. Władysława Zarębczana. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, jurorzy, zaproszeni goście i uczestnicy Festiwalu w barwnych strojach. Na samym początku słowo powitania do wszystkich zgromadzonych skierował gospodarz miasta Burmistrz Leszek Dorula.

Natomiast ks. Zarębczan podczas kazania, w którym podkreślił ekumeniczny charakter spotkania,  powitał zespoły w ich ojczystych językach. Msza św. miała piękną muzyczną i wielonarodową oprawę.

W związku z ulewnym deszczem odwołany został korowód, który tradycyjnie miał przejść ulicami Zakopanego. W zamian za to krótkie programy w namiocie festiwalowym na Górnej Równi Krupowej przedstawiły zespoły z Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Kazachstanu, Macedonii oraz polonijna „Wanta” z USA i „Magurzanie” z Łodygowic.

Pięknym widowiskiem był wieczorny Koncert Inauguracyjny, który rozpoczęły góralskie trombity. Na scenie pojawił delegacje wszystkich zespołów, które uroczyście powitał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z Zastępcą Agnieszką Nowak-Gąsienicą oraz Dyrektor Festiwalu Joanną Staszak i Dyrektor Artystyczną Agnieszką Gąsienicą Giewont. Goszczący w Zakopanem górale z całego świata w geście przyjaźni otrzymali klucze do miasta.

– Przez najbliższe dni w Zakopanem będzie rządził Festiwal i będą rządzić zespoły. Witam wszystkich, którzy przyjechali do nas, aby zobaczyć jak kultywujemy naszą tradycję i jak dbamy tu o folklor. Dziękuję Związkowi Podhalan i wszystkim rodzicom, którzy nasze dziedzictwo przekazują kolejnym pokoleniom. Życzę Państwu dobrej zabawy. 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich uważam za otwarty – powiedział podczas inauguracji Burmistrz Leszek Dorula.

Na scenie zaprezentowały się wszystkie zespoły dając publiczności przedsmak koncertów konkursowych i towarzyszących, które wypełnią najbliższy tydzień. W Festiwalu bierze udział 14 zespołów zagranicznych: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja – Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago), a także polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: „Giewont” z Zakopanego, „Magurzanie” z Łodygowic, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Śwarni Łojce„ z Sadku-Kostrzy. Od poniedziałku rywalizować będą one o złote, srebrne i brązowe ciupagi.

Rozpoczęcie i zakończenie koncertu inauguracyjnego oprawiła muzyka i taniec gospodarzy Festiwalu, Zespołu im. Klimka Bachledy. Szczególnie widowiskowy był finałowy „zbójnicki” z pochodniami.

 









PLACES WORTH YOUR TIME