Zaproszenie na debatę „Sprawa polska na konferencji paryskiej. W 100-lecie wydarzeń”, 19 listopada 2019 w Pałacu Krzysztofory

0

Michał Niezabitowski
Dyrektor Muzeum Krakowa
oraz  Frédéric de Touchet
Konsul Generalny Francji w Krakowie

zapraszają

NA DEBATĘ W RAMACH KRAKOWSKIEGO KOLOKWIUM

Sprawa polska na konferencji paryskiej. W 100-lecie wydarzeń

19 listopada (wtorek), godz. 18.00

sala audytoryjna Kupferhaus, Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)


Udział w debacie wezmą:
prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński)
dr hab. Łukasz T. Sroka, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)

Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor MHK.

Serdecznie zapraszamy!


Krakowskie Kolokwium

DEBATA

Sprawa polska na konferencji paryskiej. W 100-lecie wydarzeń

19.11.2019, godz. 18.00, Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35

W nowym ładzie, jaki miał się ustalić po zakończeniu I wojny światowej, kwestia polska stanowiła jeden z wielu ważnych elementów układanki politycznej. Najbardziej znanymi reprezentantami sprawy polskiej w Paryżu byli Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Problemem, który utrudniał sformułowanie rozwiązań w kwestii polskiej, a zarazem wpływał na sytuację delegacji, był niekorzystny układ sił politycznych i rozbieżność interesów państw decydujących o losach powojennego świata. Francja zasadniczo była ambasadorem polskich interesów w Wersalu, ale tylko w zakresie ukształtowania granicy zachodniej. Chodziło o osłabienie państwa niemieckiego, w związku z tym Francja gotowa była poprzeć wszystkie polskie roszczenia dotyczące Górnego Śląska, Pomorza, Prus Wschodnich. Mniej chętnie odnosiła się do oczekiwań Polaków co do granicy wschodniej. Natomiast Wielka Brytania obawiała się zachwiania równowagi europejskiej.

Postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie polskiej różnie są oceniane. Bez względu jednak na kontrowersje należy pamiętać, że sankcjonowały fakt istnienia suwerennego państwa polskiego i wyznaczały jego miejsce na mapie Europy. Podczas debaty uczeni – prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr hab. Łukasz T. Sroka (Uniwersytet Pewdagogiczny) – będą szukać odpowiedzi na m.in. pytania, jak ustalenia konferencji paryskiej zdeterminowały losy II Rzeczpospolitej i czy Polska mogła uzyskać więcej.

Na debatę zapraszają Michał Niezabitowski (dyrektor Muzeum Kakowa) oraz Frédéric de Touchet, (Konsul Generalny Francji w Krakowie).









PLACES WORTH YOUR TIME